×

Czternasta emerytura w 2022 roku. Premier zapowiedział, że seniorzy ją otrzymają

Jeszcze miesiąc temu rząd przekonywał, że „czternastka” była świadczeniem jednorazowym i w tym roku już się nie pojawi. To jednak już przeszłość, którą możemy oddzielić grubą, czarną kreską, bowiem czternasta emerytura w 2022 roku staje się faktem! Na specjalnej konferencji premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 2022 roku emeryci dostaną kolejno 13. i 14. emeryturę. Co więcej, świadczenia seniorów wzrosną. Skąd więc zmiana decyzji? Znamy odpowiedź.

Czternasta emerytura w 2022 roku

Mateusz Morawiecki zadeklarował, że w 2022 roku seniorzy dostaną nie tylko 13., ale także 14. emeryturę. „Trzynastka” ma być wypłacana w kwietniu, a „czternastka” latem lub wczesną jesienią bieżącego roku. Co więcej, świadczenia seniorów wzrosną o 7 proc., co jest rekordową waloryzacją w ostatnich latach. Ze względu na zmianę wspomnianego wskaźnika, najniższa emerytura wyniesie 1217 zł 98 gr na rękę na rękę. Nieoficjalnie mówiło się o przeprowadzeniu podwójnej waloryzacji. Ostatecznie tę rolę będzie zapewne pełnić właśnie czternasta emerytura.

Kancelaria premiera

Kancelaria premiera

Zasady wypłaty „czternastki”

Zasady wypłaty czternastej emerytury w 2022 roku nie zostały jeszcze podane. Jak mówią jednak źródła, 14. emeryturę w pełnej wysokości otrzymają tylko seniorzy pobierający niższe świadczenia.

„Trzynastka” i „czternastka”. Czy to powód do świętowania?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że „trzynastka” i „czternastka” to powód do świętowania. Podobnego zdania jest premier Mateusz Morawiecki, który zadeklarował, że jeśli zsumuje się dodatkowe świadczenia, seniorzy otrzymają z nawiązką rekompensatę za wysoką inflację. To niewątpliwie jest jednym z głównych powodów wprowadzenia „czternastek”. Czy aby na pewno możemy mówić tutaj o godnej rekompensacie?

Eksperci nie zgadzają się z premierem. Zgodnie uważają, że przez szalejącą inflację emeryci nawet nie odczują wzrostu swoich świadczeń. Oczywiście, wydatki emerytów zazwyczaj różnią się od wydatków młodszych konsumentów, co nie zmienia faktu, że inflacja odbija się także na ich portfelach. GUS wyliczył, że w przypadku seniorów inflacja jest nieco mniej dotkliwa, bowiem wynosi niespełna 5 procent.

Żeby emeryci faktycznie mogli odczuć realny wzrost świadczeń, waloryzacja powinna wynieść minimum 9-10 proc.

— szacował niedawno w Business Insider Polska ekspert Instytutu Emerytalnego Oskar Sobolewski

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, businessinsider.com.pl
Fotografie: pxhere.com

Może Cię zainteresować