×

W Warszawie pojawił się nowy mural! Przedstawia jednego z najlepszych muzyków z Polski

Kultowy polski piosenkarz ozdobił mur na warszawskiej Białołęce. Autor dzieła, Bruno Althamer, wybrał to miejsce nie przypadkowo. Jest on również twórcą podobizny Kory na Nowym Świecie. Kogo zobaczymy tym razem na jego muralu?

Tam realizował się warszawski sen

Mural powstał na ścianie budynku przy ulicy Płytowej nr 14, zaraz obok Kanału Żerańskiego. Ta lokalizacja jest nieprzypadkowa, mówi autor dzieła:

To tam, nad Kanałem Żerańskim mieściły się wielkie zakłady produkujące wielkie płyty dla warszawskich osiedli. To tam realizował się obraz dzisiejszego miasta – Warszawski sen.

Płyta powinna kojarzyć się właśnie z nim

„Sen o Warszawie” zna prawie każdy z nas. Choć piosenka pochodzi z 1966 roku, do dziś pozostaje jedną z najsłynniejszych w repertuarze piosenkarza. Bruno Althamer przyznaje, że:

Odniosłem się do twórczości Czesława Niemena, który otrzymał złotą płytę. Miało to miejsce 43 lata temu. Nagroda została przyznana za album „Dziwny jest ten świat”, który został sprzedany w ilości prawie 150 000 egzemplarzy!

Według autora dzieła nazwa ulicy płytowej powinna kojarzy się właśnie z Czesławem Niemenem. To właśnie on był twórcom wielu świetnych płyt muzycznych. Dziś ta nazwa koresponduje z zakładami budowlanymi. Autor muralu ma nadzieję, że to zmieni i che:

Przemianować nazwę ulicy, przy jednoczesnym braku ingerencji w tą nazwę.

Posłuchajcie piosenki, która stała się inspiracją:

Kreatywność autora jest naprawdę zaskakująca. Co sądzicie o tym pomyśle? Czy mural przypadł wam do gustu?

 

Źródła: kultura.gazeta.pl
Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować