×

Już dziś część uczniów wraca do szkół! Reszta musi uczyć się tylko zdalnie

Zgodnie z decyzją podjętą przez polski rząd, zdalna nauka obowiązuje do 3 stycznia 2021 roku. Ale już dziś część uczniów wraca do szkół. Jak to możliwe?

Czarnek podpisał rozporządzenie

Już od 9 listopada 2020 roku wiadomo, że dzieci w tym roku kalendarzowym nie wrócą do szkoły. Poinformował o tym premier Morawiecki podczas konferencji prasowej. Zgodnie z decyzją rządzących, zajęcia w formie tradycyjnej zawieszono do świąt Bożego Narodzenia. Ale i po nich dzieci nie wrócą do szkół, a rozpoczną kolejną przerwę.

Przypomnijmy – według pierwotnych planów uczniowie mieli wrócić do szkół 30 listopada. Ale już od dawna wiadomo było, że ze względu na złą sytuację epidemiologiczną tak się nie stanie. Są jednak pewne wyjątki.

Kilka dni temu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie, z którego wynika, że od dzisiaj część uczniów wraca do szkół! O jakich wyjątkach mowa?

Część uczniów wraca do szkół

Od poniedziałku 30 listopada wracają stacjonarne zajęcia sportowe w szkołach mistrzostwa sportowego i w oddziałach mistrzostwa w szkołach ogólnodostępnych. Lekkie poluzowanie restrykcji dotyczy również szkół zawodowych, w których od dzisiaj możliwe będzie prowadzenie praktycznej nauki zawodu.

Jak wyjaśniła rzeczniczka MEN Anna Ostrowska, młodociani pracownicy mogą wrócić na praktyki.

O ile u tych pracodawców nie wystąpią zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika

– podkreśla Ostrowska, cytowana przez portal tvpinfo.pl.

Wszelkie zajęcia oczywiście muszą się odbywać w reżimie sanitarnym.

A czy po feriach do szkół wrócą pozostali uczniowie?

„100 dni solidarności”

Niedawno rząd zaprezentował plan „100 dni solidarności”. Plan zakłada wspólną odpowiedzialność i stosowanie się do restrykcji, w tym także naukę zdalną dla wszystkich uczniów. Potrwa on do 28 grudnia. Jeśli przyniesie oczekiwane rezultaty, po feriach zimowych dzieci wrócą do szkół. W jakiej formie będą odbywać się zajęcia? Tego do końca nie wiadomo.

Pewne jest tylko to, że z zgodnie z rozporządzenie ministra edukacji i nauki opublikowanym w Dzienniku Ustaw, ferie zimowe w tym roku szkolnym odbędą się dla wszystkich uczniów w całej Polsce w tym samym termie – od 4 do 17 stycznia 2021 r., czyli zaraz po przerwie świątecznej.

Pocieszający jest fakt wynikający z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia o znaczącym spadku liczby zakażeń koronawirusem. Ostatniej doby odnotowano „zaledwie” 5 733 przypadków Covid-19. Wyraźnie spadła również liczba zgonów.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować