×

Koronawirus w Polsce 30 listopada. Rekordowo niska liczba zakażeń!

Koronawirus w Polsce 30 listopada. Epidemia nadal zbiera śmiertelne żniwo. Wczoraj liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w kraju przekroczyła 17 tys., zmarły kolejne 283 osoby. A jak jest dzisiaj? Resort zdrowia przedstawił najnowsze dane.

Tymczasowy szpital w Katowicach już gotowy

To kolejny w Polsce, ale pierwszy w województwie śląskim, mocno dotkniętym epidemią koronawirusa, szpital tymczasowy. Powstał w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i już od dzisiaj może przyjmować chorych na COVID-19.

Szpital osiągnął zdolność operacyjną, jest gotowy na przyjęcie pacjentów od poniedziałku

– poinformował wojewoda.

W katowickim szpitalu tymczasowym jest 500 łóżek.

Dodatki nie dla wszystkich medyków

Pielęgniarki groziły strajkiem, politycy analizowali, skąd wziąć pieniądze na spełnienie obietnic. Jak zwykle padały też wzajemne oskarżenia o niekompetencję i podjudzanie. Finałem całego zamieszania jest podpis prezydenta.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, wczoraj prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje, że dodatki za pracę przy COVID-19 będą otrzymywać jedynie medycy skierowani do niej przez wojewodę. Prezydent nie czekał z decyzją zbyt długo. Podpis złożył w kilka godzin po uchwaleniu ustawy przez Sejm.

Medycy skierowani przez wojewodę do walki z epidemią otrzymają 100 proc. wynagrodzenia.

Według wyjaśnień Kancelarii Prezydenta, chodzi o „konwalidację błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu”.

Podpisany przez Andrzeja Dudę dokument może zostać opublikowany w Dzienniku Ustaw, co zakończy chaos. Ten – przypomnijmy – wynikał z faktu, że posłowie omyłkowo przegłosowali senackie poprawki, które zakładały 100 proc. wynagrodzenia dla wszystkich medyków, a więc również tych, którzy pracują w ośrodkach zdrowia i udzielają jedynie teleporad. Dopiero gdy większość sejmowa przegłosowała senacką propozycję, zorientowano się, że budżetu państwa nie stać na taką szczodrość.

Tymczasem pandemia nie odpuszcza.

Koronawirus w Polsce 30 listopada

Jak poinformowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia, mamy 5 733 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (659),
zachodniopomorskiego (599),
wielkopolskiego (532),
dolnośląskiego (445),
pomorskiego (441),
śląskiego (421),
łódzkiego (375),
warmińsko-mazurskiego (327),
kujawsko-pomorskiego (297),
lubelskiego (285),
małopolskiego (280),
lubuskiego (259),
podkarpackiego (201),
opolskiego (198),
świętokrzyskiego (192),
podlaskiego (118).

104 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

To o ok. 50% mniej nowych zakażeń, niż odnotowano wczoraj. Jeśli chodzi o zgony wśród pacjentów z Covid-19, to również jest ich znacznie mniej niż w ostatnich tygodniach.

Z powodu COVID19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 100 osób.

Ogólna liczba zakażonych koronawirusem: 990 811/ 17 150 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować