×

Ogromne osiągnięcie Polaka. Marcin Drąg rozpracował kluczowy enzym w walce z SARS-CoV-2

Profesor Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej wraz z zespołem dokonał niebywałego odkrycia dotyczącego walki z koronawirusem SARS-CoV-2. To ogromny postęp w poszukiwaniach leku oraz szczepionki na koronawirusa.

Coraz bliżej szczepionki na koronawirusa

W Polsce wciąż rośnie ilość osób zakażonych koronawirusem. Dla naukowców na całym świecie trwa walka z czasem mająca na celu opracowanie szczepionki przeciwko wirusowi. W badania zaangażowani są również Polacy. Profesor Marcin Drąg, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach, zajmuje się analizą enzymu SARS-CoV-2 Mpro. Jak się okazuje właśnie ta proteaza jest odpowiedzialna za podział białek w wirusie. Profesor Drąg wyjaśnia szczegóły.

Jest to właśnie to najważniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego.

Znalezienie sposobu na zahamowanie działania tego enzymu będzie równoznaczne z odkryciem leku na wirusa.

Gdyby opracować lek, który inhibitowałby działanie tego enzymu, to praktycznie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa – SARS.

Profesor tłumaczy, że odkrycie polega na znalezieniu tzw. jedynego „klucza”, który pasuje do wspomnianego enzymu, czyli „zamka”. Ekspert zdradził, że sukces jest efektem współpracy z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Prof Hilgenfeld miał bowiem olbrzymi wkład w zakończenie poprzedniej epidemii SARS.

Na początku lutego tego roku, kiedy tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo dokładnie badać.

Odkrycie nie jest opatentowane

Proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 jest bardzo zbliżona do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.) Enzym ten jest unikalny i nie występuje w organizmie człowieka. Oznacza to, że jeśli w przyszłości zostanie opracowany lek skierowany na zwalczenie wspomnianego enzymu, to będzie on w pełni bezpieczny dla człowieka. Publikacja zespołu profesora Drąga jest jeszcze w procesie recenzowania, ale zespół zdecydował się już teraz nieodpłatnie udostępnić wyniki naukowcom z całego świata. Praca nie została opatentowana i każdy może ją znaleźć w internecie. Naukowcy pragną, aby ich odkrycie było ogólnodostępne dla innych badaczy. Już teraz do grupy zgłaszają się uczeni z całego świata, którzy pragną podjąć współpracę.

To, co teraz opublikowaliśmy – to jedna z najważniejszych informacji, jakie można mieć o tym enzymie. To jego pełna preferencja substratowa.

Wyniki badań mogą być przydatne dla chemików i firm pracujących nad stworzeniem związków bioaktywnych dla wirusa SARS-CoV2.

Obecnie na celowniku mamy inne białka z tego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo pracy jest wręcz niesamowite.

Badacze z Wrocławia są w stanie prowadzić badania dzięki temu, że prof. Drąg stworzył wcześniej platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych. Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) autorstwa profesora Drąga umożliwia projektowanie i otrzymywanie wysoce aktywnych i selektywnych narzędzi chemicznych. Platforma technologiczna wykorzystuje rozmaite aminokwasy (które nie występują w naturze), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Jest przydatna do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Twitter.com, Pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować