×

Co dalej ze szkołami? Premier Morawiecki zapowiada nowe ograniczenia

Od soboty na terenie całej Polski (z wyłączeniem stref czerwonych) obowiązywać będzie żółta strefa. Tymczasem wiele osób zadaje pytanie: co ze szkołami? Jak zapowiada premier Morawiecki, wkrótce poznamy kolejne decyzje rządu. Czego możemy się spodziewać?

Co ze szkołami?

Epidemia przybiera na sile. Wczoraj poinformowano o 4 280 osobach chorych na Covid-19. To największa ilość przypadków odnotowanych do tej pory w Polsce. Wiele osób zakażonych ma styczność z placówkami oświatowymi. Z dnia na dzień rośnie więc liczba szkół i przedszkoli, które przechodzą na tryb hybrydowy lub zdalny.

Podczas wczorajszej (8 października) konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od soboty cała Polska znajdzie się w żółtej strefie. Jak to wpłynie na działanie placówek oświatowych? Decyzje w tej sprawie poznamy już na dniach:

W sobotę zakomunikujemy bardzo dokładnie nasze decyzje dotyczące szkół w kolejnych okresach, w kolejnych tygodniach. Obecnie ten mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza i być może dlatego te zasady trzeba będzie zaostrzyć.

Jak dodał, „dzisiaj ponad 98 procent szkół funkcjonuje w miarę normalny sposób”:

Ale również tam dostrzegam rosnącą absencję uczniów, bo te statystyki również dostajemy. To oznacza, że być może trzeba będzie znowu dokonać pewnego ograniczenia, ale o tym zakomunikujemy w stosownym czasie. Przedstawimy nasz stan wiedzy i nasze decyzje dotyczące tego aspektu sprawy, czyli szkolnictwa, w sobotę.

Wczoraj Ministerstwa Edukacji Narodowej zdementowało plotkę o tym, że szkoły zostaną zamknięte od 20 października. W tym czasie trzeba szczególnie uważać na takie informacje i czekać na oficjalny komunikat rządu.

Działanie szkół w strefie żółtej

Jeżeli uczniowie będą kontynuować naukę w trybie stacjonarnym, to muszą liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami. Zgodnie z rekomendacjami MEN, w szkołach w strefie żółtej i czerwonej dyrektor placówki może:

  • zarządzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły,
  • nakazać zasłanianie ust i nosa (korytarze, szatnia),
  • wyznaczyć stałe sale lekcyjne dla poszczególnych klas,
  • ustalić adekwatną grupę dzieci mogących korzystać z zajęć świetlicowych,
  • mierzyć termometrem bezdotykowym temperaturę ciała przy wejściu do szkoły,
  • wprowadzić zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych,
  • w przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby powinien poinformować rodziców o możliwości pozostania ucznia w domu.
Źródła: wiadomosci.wp.pl, tvn24.pl, www.tvp.info, www.rmf24.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować