×

Co robi Agata Kornhauser-Duda? Pokazała, w jaki sposób teraz pracuje

Niedawno wybuchła dyskusja wokół wynagrodzenia dla pierwszej damy. Zastanawiano się nie tylko, ile powinna zarabiać, ale czy w ogóle może otrzymywać pensję. Tym bardziej, że o działaniach żony prezydenta wiadomo niewiele. Co robi Agata Kornhauser-Duda?

Pensja dla Pierwszej Damy

Stoi w cieniu swojego męża, ale w czasie jego prezydentury poświęca się bez reszty. Tylko czy pierwsza dama powinna otrzymywać wynagrodzenie? A jeśli tak, to jak wysokie?

Dyskusja wokół tego tematu była bardzo burzliwa, szczególnie, że wiele osób ma duże zastrzeżenia, co do postawy Agaty Kornhauser-Dudy. Żonę prezydenta ciężko uznać za zaangażowaną, przynajmniej medialnie. Niektóre kobiety miały jej za złe, że milczała, gdy kobiety protestowały na ulicach po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Równolegle toczył się spór o to, czy wcielić w życie pomysł, który pojawia się już od lat. Jedni twierdzą, że małżonka głowy państwa, która nie podejmuje pracy przez czas jego kadencji, powinna być wynagradzana. Inni, że pensja jej męża jest wystarczająco wysoka, a żonie prezydenta i tak niczego nie brakuje. Wiele osób uważa również, że obowiązków pierwszej damy nie można nazwać pracą.

Co robi Agata Kornhauser-Duda?

Agata Kornhauser-Duda pełni funkcję Pierwszej Damy od 2015 roku. Nauczycielka i germanistka, mieszkająca w Krakowie, musiała całkowicie odmienić swoje życie. Gdy jej mąż został zaprzysiężony na Prezydenta RP, przeprowadziła się wraz z nim do Pałacu Prezydenckiego.

Pierwsza Dama zbierała komplementy za swój styl i zaangażowanie w działalność dobroczynną. Ale musiała się również zmierzyć z krytyką, głównie ze względu na powściągliwość i swoje milczenie w sprawach ważnych dla Polek i Polaków.

Agata Duda wydaje się nie przejmować zarzutami.

To jest ten moment, w którym powiem, dlaczego przez pięć lat się „nie wypowiadałam”. Uchylę rąbka tajemnicy, ja nie wypowiadałam się dla mediów. Rozmawiałam za to z Polakami

– wyjaśniła tuż po zakończeniu drugiej tury wyborów prezydenckich.

Pandemia zmieniła sposób, w jaki Pierwsza Dama „rozmawia z Polakami”. Jak zauważa portal kobieta.wp.pl, również Agata Duda realizuje swoje obowiązki zdalnie, poprzez wideokonferencje.

Widać to na jej instagramowym profilu – do zdjęć często pozuje z laptopem.

Ostatnio Agata Kornhauser-Duda rozmawiała m.in. ze społecznością Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Wolbromiu, w którym wsparcie otrzymują dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Fotografie: Instagram

Może Cię zainteresować

zamknij