×

Ciąg dalszy strajku nauczycieli. Jak będzie teraz wyglądać ich protest?

Ciąg dalszy strajku nauczycieli. Tym razem pracownicy oświaty będą protestować w bardziej łagodnej formie niż miało to miejsce w poprzednim roku szkolnym. Jak więc będzie wyglądać ten protest?

Powody protestu

Nauczyciele nie są zadowoleni z podwyżek oraz z działań zespołu do spraw odbiurokratyzowania pracy szkół.

Jak stwierdził Sławomir Broniarz, przewodniczący prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego:

Nie mówi się o tym, co zrobić, żeby zwiększyć autonomię nauczycieli i czas, jaki możemy poświęcić dziecku. Bo jeżeli ZNP mówi, że jesteśmy przywaleni biurokracją, to nikt z tym nie polemizuje, także minister. Ale on nic z tym nie robi, poza zwołaniem kolejnego posiedzenia zespołu. Mamy kolejne rozporządzenia, decyzje, zalecenia. Minister mnoży przepisy prawne, choć deklaruje, że trzeba odbiurokratyzować edukację

Atmosferę podgrzewają wypowiedzi ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego

W czwartek w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce, minister powiedział, że „nie widzi powodów do protestu, bo nauczyciele w tym roku otrzymali ogromne podwyżki”. Podkreślił też, że stawiając postulaty płacowe, powinni oni brać pod uwagę możliwości finansowe państwa.

Broniarz skomentował to w następujący sposób:

 W przeszłości były równie duże podwyżki w zdecydowanie gorszej sytuacji budżetu i że nie ma co opowiadać, że mamy wykazywać zrozumienie dla sytuacji w budżecie, bo nauczyciele tego nie kupują. Nauczyciele w zdecydowanej większości nie są zadowoleni z finansów przeznaczonych na edukację i z retoryki, która temu towarzyszy

Ciąg dalszy strajku nauczycieli

Strajk nauczycieli 2019 rozpoczął się 8 kwietnia. Właśnie wtedy większość pedagogów przestała prowadzić lekcje i zaczęła walkę o wyższe wynagrodzenie oraz zmiany w oświacie.

Ostatecznie Związek Nauczycielstwa Polskiego nie doszedł do porozumienia z rządem, ale zawiesił protest. Nauczyciele wrócili do wykonywania swoich obowiązków tuż przed maturami.

Trwający od 23 października protest włoski polega na wykonywaniu przez nauczycieli tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Wyklucza więc np. bezpłatne prowadzenie kół zainteresowań, sobotnie wyjazdy na konkursy z uczniami, inwentaryzację bibliotek czy sprzedaż podręczników przez nauczycieli.

8 listopada małopolski ZNP zorganizuje manifestację nauczycieli w Krakowie. Kolejne mają się odbywać każdego ósmego dnia miesiąca w innych miastach– na początek będą to Gdańsk i Katowice.

Czy to oznacza brak wycieczek szkolnych?

Nic bardziej błędnego. Chcemy te wycieczki robić, ale na zasadach zgodnych z prawem, a nie na wariackich zasadach, że wycieczki są z pominięciem bezpieczeństwa uczniów, prawa do wypoczynku nauczyciela – oświadczył Broniarz

Wyjaśnił także, że ZNP nie monitoruje, jak dużo nauczycieli przyłączyło się do protestu włoskiego, aczkolwiek 12 listopada zarząd główny związku spotka się z prezesami okręgów i będzie wiedział, jak to się rozwija. Wtedy zostaną też ustalone kolejne miasta, które zorganizują manifestacje. Mają się one odbywać po godzinach pracy.

Wybór takiej formy sprzeciwu jest efektem ankiety przeprowadzonej przez ZNP we wrześniu, w której za taką formą opowiedziało się 55% respondentów

Źródła: wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Wikipedia.com, Pixabay.com

Może Cię zainteresować