Ciąg dalszy strajku nauczycieli. Jak będzie teraz wyglądać ich protest?
Ciąg dalszy strajku nauczycieli. Tym razem pracownicy oświaty będą protestować w bardziej łagodnej formie niż miało to miejsce w poprzednim roku szkolnym. Jak więc będzie wyglądać ten protest?
Powody protestu
Nauczyciele nie są zadowoleni z podwyżek oraz z działań zespołu do spraw odbiurokratyzowania pracy szkół.
Jak stwierdził Sławomir Broniarz, przewodniczący prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego:
Nie mówi się o tym, co zrobić, żeby zwiększyć autonomię nauczycieli i czas, jaki możemy poświęcić dziecku. Bo jeżeli ZNP mówi, że jesteśmy przywaleni biurokracją, to nikt z tym nie polemizuje, także minister. Ale on nic z tym nie robi, poza zwołaniem kolejnego posiedzenia zespołu. Mamy kolejne rozporządzenia, decyzje, zalecenia. Minister mnoży przepisy prawne, choć deklaruje, że trzeba odbiurokratyzować edukację
Atmosferę podgrzewają wypowiedzi ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego
W czwartek w Sygnałach Dnia w radiowej Jedynce, minister powiedział, że „nie widzi powodów do protestu, bo nauczyciele w tym roku otrzymali ogromne podwyżki”. Podkreślił też, że stawiając postulaty płacowe, powinni oni brać pod uwagę możliwości finansowe państwa.
Broniarz skomentował to w następujący sposób:
W przeszłości były równie duże podwyżki w zdecydowanie gorszej sytuacji budżetu i że nie ma co opowiadać, że mamy wykazywać zrozumienie dla sytuacji w budżecie, bo nauczyciele tego nie kupują. Nauczyciele w zdecydowanej większości nie są zadowoleni z finansów przeznaczonych na edukację i z retoryki, która temu towarzyszy
Ciąg dalszy strajku nauczycieli
Strajk nauczycieli 2019 rozpoczął się 8 kwietnia. Właśnie wtedy większość pedagogów przestała prowadzić lekcje i zaczęła walkę o wyższe wynagrodzenie oraz zmiany w oświacie.
Ostatecznie Związek Nauczycielstwa Polskiego nie doszedł do porozumienia z rządem, ale zawiesił protest. Nauczyciele wrócili do wykonywania swoich obowiązków tuż przed maturami.
Trwający od 23 października protest włoski polega na wykonywaniu przez nauczycieli tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Wyklucza więc np. bezpłatne prowadzenie kół zainteresowań, sobotnie wyjazdy na konkursy z uczniami, inwentaryzację bibliotek czy sprzedaż podręczników przez nauczycieli.
8 listopada małopolski ZNP zorganizuje manifestację nauczycieli w Krakowie. Kolejne mają się odbywać każdego ósmego dnia miesiąca w innych miastach– na początek będą to Gdańsk i Katowice.
Czy to oznacza brak wycieczek szkolnych?
Nic bardziej błędnego. Chcemy te wycieczki robić, ale na zasadach zgodnych z prawem, a nie na wariackich zasadach, że wycieczki są z pominięciem bezpieczeństwa uczniów, prawa do wypoczynku nauczyciela – oświadczył Broniarz
Wyjaśnił także, że ZNP nie monitoruje, jak dużo nauczycieli przyłączyło się do protestu włoskiego, aczkolwiek 12 listopada zarząd główny związku spotka się z prezesami okręgów i będzie wiedział, jak to się rozwija. Wtedy zostaną też ustalone kolejne miasta, które zorganizują manifestacje. Mają się one odbywać po godzinach pracy.