×

Chiny chcą udzielić pomocy Polsce. „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”

Ambasador Chin w naszym kraju oficjalnie powiedział, że Chiny chcą udzielić pomocy Polsce w walce z koronawirusem oraz jego następstwami.

Chęci pomocy Chinom

Znajdujący się w Polsce chiński ambasador Liu Guangyuan na początku marca wydał oświadczenie. Zawarto w nim informacje w jaki sposób rząd chiński walczy z pandemią koronawirusa oraz wymieniono konkretne działa:

Rząd chiński przywiązuję wielką wagę do obecnej epidemii. Przewodniczacy Xi Jinping osobiście przewodniczy i kieruje rygorystycznymi działaniami zapobiegawczymi. W całym kraju mobilizuje siły do walki z epidemią, które dokładają wszelkich starań, by zapewnić bezpieczeństwo dla życia i zdrowia ludzi, zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii i stworzyć wspólną linię ochrony zapewniająca międzynarodowe bezpieczeństwo zdrowia publicznego.

Począwszy od 23 stycznia czasowo został wstrzymany transport publiczny w rejonie Wuhan, czasowo zamknięto połączenia lotnicze i kolejowe. Stosując się do zasad wczesnego wykrywania, diagnoz i kwarantanny, pacjenci natychmiast byli poddawani badaniom i leczeni, personel medyczny z całego kraju cały czas spieszy z pomocą dla Wuhan, a na terenie miasta w trybie pilnym utworzono nowe szpitale specjalistyczne.

Podziękował także Polsce oraz Polakom za chęci pomocy oraz wyrazy współczucia, które docierały do ambasady. Rząd naszego kraju także wyraził chęć pomocy azjatyckiemu państwu:

Rząd polski oraz przedstawiciele różnych środowisk licznie wyrażają chęć pomocy i wspierają Chiny w walce z wirusem. Jak mówi polskie przysłowie: „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”, Polacy w pełni uosabiają to przesłanie, wyrażając przyjaźń względem obywateli Chin, za co strona chińska serdecznie dziękuje.

Chiny chcą udzielić pomocy Polsce

Jako pierwsza o chęci pomocy ze strony Chin poinformowała Rzeczypospolita. 16 marca Liu Guangyuan złożył pismo do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zawiera on potwierdzenie, że rząd Chiński chce wspomóc Polskę w walce z koronawirusem. Dziennik zacytował fragment dokumentu, który został przekazany przez ambasadora:

Strona chińska nigdy nie zapomni o pomocnej dłoni wyciągniętej przez rząd polski i Polaków w stronę Chin, gdy te walczyły z epidemią. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Zapewnia też, że „Chiny są gotowe stanąć ramię w ramię z Polakami.

Chińczycy chcą nam przekazać m.in. odzież ochroną w postaci gogli, strojów czy ochraniaczy na obuwie, a także testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. Nie podano jednak kiedy należy się spodziewać takiej pomocy. Trudno jednak nie wierzyć w te rewelacje, bowiem taką pomoc otrzymały już Włochy. Kilka dni temu przybyli tam chińscy specjaliści oraz 30 ton sprzętu medycznego z Państwa Środka.

Znane są już konkretne liczby, które robią wrażenie. Z Chin do polski trafi 10 tys. testów wykrywających COVID-19, 20 tys. maseczek N-95, zgodnych ze specyfikacją i standardami UE, 5 tys. kombinezonów ochronnych, 5 tys. gogli medycznych, 10 tys. jednorazowych rękawiczek medycznych oraz 10 tys. okryć na buty.

Taka pomoc zapewne zacieśni stosunki polsko-chińskie.

Chiny chcą udzielić pomocy Polsce
China-embassy.org
Źródła: wiadomosci.gazeta.pl, wiadomosci.gazeta.pl, www.rp.pl, kresy.pl, https://www.euractiv.pl/section/bezpieczenstwo-i-obrona/news/chinczycy-chca-pomoc-polakom-w-walce-z-koronawirusem/ , www.euractiv.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), China-embassy.org

Może Cię zainteresować

zamknij