×

Child Alert: Co to jest i jak działa? Wszelkie informacje o systemie rozprowadzania informacji

Co to jest Child Alert? Na czym polega procedura? Jak działa system rozpowszechniania informacji? Wszystko o pomocy w poszukiwaniach dzieci.

Child Alert: skąd pomysł?

Pierwowzorem dla Child Alert jest amerykański system AMBER uruchomiony w 1996 roku. AMBER to skrót od America’s Missing: Broadcast Emergency Response. Nazwa systemu powstała na cześć Amber Hagerman, 9-letniej dziewczynki uprowadzonej i zamordowanej w Arlington w Teksasie w 1996 r.

Ta tragiczna historia stała się podwalinami ogólnokrajowych systemów informowania o porwanych dzieciach. Według danych Departamentu Sprawiedliwości USA dla Nieletnich i Zapobiegania Przestępczości w Stanach Zjednoczonych prawie 800 000 dzieci ginie każdego roku, czyli około 2 000 dziennie.

Jak działa Child Alert?

Child Alert wykorzystuje wszystkie dostępne media w celu jak najszybszego oraz najszerszego udostępnienia wizerunku poszukiwanego dziecka. Nie chodzi tylko tutaj o media partnerskie (np. Polskie Radio, TVP, TVN 24 czy Polsat News), ale także na przystankach, lotniskach czy autobusach.

Podstawowym założeniem Child Alertu jest „jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób”, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania.

W celu wsparcia systemu Child Alert w Polsce został uruchomiony ogólnopolski numer alarmowy 995, pod którym można przekazywać informacje o zaginionych dzieciach. Co ciekawe, rozsyłane są SMS-y powiadamiające o poszukiwaniach zaginionego nieletniego wraz z jego wizerunkiem.

Alert trwa maksymalnie 12 godzin, ale na wniosek prowadzących poszukiwania można go przedłużyć. Uruchamia się go w momencie gdy życie dziecka może być zagrożone!

Jaka jest skuteczność Child Alert?

Mechanizm ostrzegania o dzieciach ostrzega społeczeństwo, rozpowszechniając informacje w ciągu kilku godzin po zaginięciu dziecka. System wykorzystuje elektroniczne środki komunikacji, takie jak e-maile, wiadomości tekstowe, znaki elektroniczne na autostradach, informacje w radiu i telewizji. Obecnie system ostrzegania dzieci jest dostępny w 16 krajach UE.

Raport o jego skuteczności pochodzi z 2015 roku. Skorzystano z tego sposobu wówczas 23 razy. 12 dzieci z 23 odnalezionych zostało jeszcze tego samego dnia. Średni wiek zaginionego dziecka, którego dotyczył alert wynosi 10 lat. Najwięcej alertów ogłoszono w Republice Czeskiej, bo było ich aż 14. W Polsce system uruchamiano już trzykrotnie.

Pierwszy raz alert uruchomiono w kwietniu 2015 roku, kiedy doszło do porwania 10-letniej Mai. Drugi raz w listopadzie 2015 roku, gdy 3-letniego Fabiana z Radomia porwał ojciec. Z kolei ostatni raz podjęto działania związane z Child Alertem w marcu 2019 roku, kiedy to ojciec porwał Amelkę i jej matkę w Białymstoku.

Czwarte ogłoszenie Child Alert w Polsce

Obecnie ogłoszony jest Child Alert w stosunku do porwanego Ibrahima. Policja opublikowała wizerunek porywacza 10-latka i apeluje, aby osoby posiadające informacje na jego temat nie wykazywały się samodzielną interwencją. Mężczyzna może być niebezpieczny!

Źródła: tvn24.pl, www.childalert.pl, pl.wikipedia.org, ec.europa.eu, www.childalert.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay, Childalert.pl

Może Cię zainteresować