×

Rząd wprowadza całkowity lockdown. Będzie trwał nieprzerwanie do 2 grudnia

Premier Boris Johnson ogłosił całkowity lockdown w Anglii. Ma to związek z przekroczeniem 1 mln zachorowań na Covid-19 w kraju. „Zostańcie w domu” – zaapelował do swoich współobywateli.

Całkowity lockdown w Anglii

Podczas sobotniej (31 października) konferencji prasowej, premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, ogłosił całkowity lockdown kraju.

Wynika to z faktu, że w ciągu ostatniej doby wykryto tam 22 tys. nowych zakażeń koronawirusem. W efekcie czego, Zjednoczone Królestwo stało się dziewiątym krajem na świecie, w którym liczba zachorowań przekroczyła 1 mln. Zmarło dotychczas 46 555 osób.

Żaden odpowiedzialny premier nie może zignorować tak wysokich danych. Musimy działać teraz, nie ma alternatywy. W przeciwnym razie możemy mieć kilka tysięcy zgonów w Anglii dziennie.

– powiedział na konferencji prasowej premier Boris Johnson.

Obostrzenia będą obowiązywały od najbliższego czwartku (5 listopada) do 2 grudnia.

Co oznacza zamknięcie kraju dla jego obywateli?

Zgodnie ze słowami premiera Wielkiej Brytanii, od 5 października obywatele kraju będą mogli wychodzić z domów tylko w określonych przypadkach: do pracy (o ile nie ma możliwości pracy zdalnej), do szkoły, do sklepu (tylko po niezbędne artkuły), do apteki lub do lekarza.

Ponadto zakazano spotkań towarzyskich osób, które nie są spokrewnione lub nie zamieszkują razem. Zamknięte zostaną puby, bary i restauracje, a także sklepy niesprzedające artykułów pierwszej potrzeby. Dozwolone będą ćwiczenia fizyczne i rekreacja na świeżym powietrzu.

Normalnie funkcjonować będą szkoły i uczelnie. Natomiast świątynie pozostaną otwarte, jednakże tylko i wyłącznie dla modlitw prywatnych. Pogrzeby także zostały ograniczone – uczestniczyć mogą w nich tylko członkowie najbliższej rodziny zmarłego.

W tym roku Święta Bożego Narodzenia będą inne, być może zupełnie inne, ale mam szczerą nadzieję, że podejmując zdecydowane działania, możemy pozwolić rodzinom w całym kraju być razem.

– tłumaczył premier.

Wcześniej na wprowadzenie lockdownu zdecydowały się rządy Irlandii Północnej i Walii. Znaczne zamrożenie gospodarki z powodu epidemii koronawirusa ogłosiły też w ostatnich dniach inne kraje – m.in. Belgia i Austria.

Całkowity lockdown w Anglii
Twitter
Źródła: businessinsider.com.pl, www.rmf24.pl, www.cbc.ca, www.nbcnews.com
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij