×

Upał i burze w niemal całej Polsce! IMGW wydał poważne ostrzeżenia

Upały i burze w niemal całej Polsce! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upalną pogodą dla 14 województw. Nie obowiązują jedynie w Podlaskiem i Lubelskiem. Na zachodzie naszego kraju termometry mogą wskazywać nawet 33 stopnie C! W godzinach popołudniowych w wielu regionach Polski możliwe gwałtowne burze.

Fala upałów

Dziś w niemal całej Polsce będą utrzymywać się upały. Zwłaszcza w centrum i na zachodzie. Słupki termometrów pokażą ponad 30 stopni w Małopolsce, Świętokrzyskiem, Opolskiem, Łódzkiem, Wielkopolsce, Kujawsko-Pomorskiem, Lubuskiem, Zachodniopomorskiem, Pomorskiem oraz na Śląsku i Dolnym Śląsku. W tych miejscach obowiązują alerty drugiego stopnia.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują z kolei w prawie wszystkich powiatach województwa podkarpackiego (z wyjątkiem zachodnich). Dodatkowo także w większości powiatów mazowieckich, a także na zachodzie Warmii oraz Mazur.

Burze w niemal całej Polsce

Co więcej, późnym popołudniem oraz wieczorem w naszym kraju pojawić się mogą gwałtowne burze z ulewnym deszczem (do 25 litrów wody na metr kwadratowy) oraz porywistym wiatrem (do 90 km/h) i gradem. Zwłaszcza w województwach południowych oraz w centrum i na zachodzie. Nie wykluczone, że może dojść do lokalnych podtopień. Ponad to wiatr może łamać drzewa, zrywać trakcje energetyczne, a nawet i połacie dachów.

Kochani uważajcie na siebie!

Polecane

Może Cię zainteresować