×

500 plus na wakacje dla kolejnej grupy społecznej. Zapadła decyzja Senatu!

Takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał! Senat uznał, że wsparcie finansowe na wakacje powinno przysługiwać nie tylko dzieciom do 18 roku życia, ale również osobom w podeszłym wieku. Bony turystyczne dla seniorów i rencistów to pomysł, jakiego jeszcze nie było.

Bony turystyczne dla seniorów

Przez ostatnie miesiące głośno było na temat propozycji wprowadzenia tzw. bonów 1000 plus, które miały być wsparciem umożliwiającym wyjazd na wakacje najmniej zarabiającym Polakom. Później okazało się, że bonów 1000 plus jednak nie będzie, ponieważ do ich przyznania kwalifikuje się zbyt duża liczba obywateli i wypłata tak ogromnej sumy pieniędzy przekracza możliwości państwa. W tej sytuacji zapadła decyzja, że świadczenie zostanie obniżone do 500 złotych i otrzymają je wyłącznie rodziny z dziećmi, czyli beneficjenci programu rodzina 500+. Wywołało to spore kontrowersje, ponieważ Polacy byli oburzeni, że wszystkie formy wsparcia przyznaje się tylko jednej grupie społecznej. Propozycja nowej ustawy trafiła do Senatu, gdzie ku zaskoczeniu wszystkich Senatorowie uznali, że 500 zł na wakacje powinno przysługiwać nie tylko dzieciom do 18 roku życia, ale również emerytom i rencistom. Decyzję podjęto wczoraj wieczorem. Teraz ustawa zostanie skierowana do Sejmu. W przypadku jej przyjęcia i podpisania przez prezydenta, wejdzie w życie w tegoroczne wakacje.

Atut wyborczy

Bon turystyczny to pomysł Andrzeja Dudy. Bardzo prawdopodobne jest, że ewentualne przyjęcie projektu przez Sejm będzie dla prezydenta dodatkowym atutem w zbliżającej się II turze wyborów. Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą rodzice dostaną bon o wartości 500 zł na każde dziecko, a rodzice dzieci z niepełnosprawnością – dodatkowe 500 zł. W Senacie zaakceptowano projekt, jednak wprowadzono poprawki. Poszerzeniu uległ zakres osób, którym bon miałby przysługiwać. Oprócz emerytów i rencistów, w grupie beneficjentów znalazły się także osoby będące na tzw. matczynych emeryturach. Kolejną poprawką jest włączenie do programu również dzieci, których rodzice pracują za granicą i z tego powodu nie pobierają świadczenia rodzina 500+. Parlamentarzyści odrzucili propozycję zwiększenia wysokości wartości bonu do 1000 zł, a dla dzieci niepełnosprawnych do 2000 zł. Jeżeli ustawa zostanie przyjęta przez Sejm w obecnej formie, to koszt programu wzrośnie z dotychczas szacowanych 4 mld zł do aż 8 mld zł.

Jak otrzymać pieniądze?

Bon turystyczny będzie miał formę elektroniczną. Aby go otrzymać konieczna będzie rejestracja w ZUS na Profilu Usług Elektronicznych. W następnym kroku podczas rezerwacji pobytu w hotelu, pensjonacie bądź gospodarstwie agroturystycznym, należy podać numer bonu i wówczas opłata ulegnie obniżeniu. Bony będą honorowane tylko przez firmy ujęte w specjalnym rejestrze Polskiej Organizacji Turystycznej. Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że prawdopodobnie bony zaczną być przyznawane pod koniec lipca.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować