×

Bon turystyczny nie przepada. Jest bardzo dużo czasu na wykorzystanie go

Bon turystyczny nie przepada wraz z końcem wakacji. Ta informacja to spora ulga dla wszystkich, którzy wiedzą, że nie zdążą go wykorzystać do końca sierpnia. Do kiedy zatem bony utrzymają ważność?

Bon turystyczny nie przepada

Wielu Polaków z wytęsknieniem wyczekiwało na wypłaty bonów turystycznych 500+. Od dwóch dni możliwa już jest aktywacja bonów. Aby uzyskać do nich dostęp należy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i zalogować się za pomocą profilu zaufanego. Następnie 16-cyfrowy numer zostanie wysłany za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany adres poczty elektronicznej bądź numer telefonu. Bon uprawnia do wykorzystania kwoty w wysokości 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia i może zostać użyty podczas wakacyjnego wyjazdu na terenie całej Polski. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności osoba uprawniona otrzyma również dodatkowy bon w wysokości 500 zł. Świadczenie przysługuje każdemu bez względu na wysokość zarobków. Otrzymany, 16-cyfrowy numer należy podać podczas rezerwacji pobytu lub w momencie zakwaterowania w miejscu wypoczynku. Płatność odbywa się z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i polega na przekazaniu numeru bonu podmiotowi turystycznemu w celu weryfikacji salda.

Gdzie można skorzystać z bonu?

Bon turystyczny można wykorzystać w wybranych hotelach, pensjonatach bądź gospodarstwach agroturystycznych na terenie całej Polski. 500 złotych z bonu może posłużyć także do opłacenia imprezy turystycznej realizowanej przez przedsiębiorcę turystycznego. Mowa tu o koloniach, obozach harcerskich, sportowych czy rekreacyjnych. Pełna lista podmiotów, u których można zapłacić bonem jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Aktywowany bon turystyczny nie wygasa wraz z końcem wakacji. Można go wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Oznacza to, że bon może posłużyć również do opłacenia wyjazdu na ferie zimowe. Bonem można zapłacić kilka razy aż do chwili wyczerpania kwoty świadczenia. Co więcej, zapłacić można także wtedy, gdy wartość usługi przekracza wartość bonu. Wówczas pozostała część zapłaty może zostać zrealizowana za pomocą przelewu lub gotówki. Bon nie może zostać wymieniony na gotówkę ani nie można nim zapłacić za wypoczynek rodzica. Koszt własnego pobytu rodzic musi pokryć ze swojej kieszeni.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować