×

Biedronka uruchamia program „za pół ceny”. Można dużo zaoszczędzić robiąc tam zakupy

Sieć sklepów Biedronka uruchamia właśnie pilotażowy program, który ma na celu walkę z marnowaniem żywności. W 136 sklepach w Polsce produkty o dobiegającej końca dacie ważności będą sprzedawane w niższej aż o 50 procent cenie. Z pewnością, niejedna osoba się skusi.

Biedronka nie marnuje żywności

Akcja zapoczątkowana w Biedronce nosi nazwę „Szanujemy żywność”. Początkowo będzie prowadzona w 136 supermarketach należących do spółki Jeronimo Martins. W programie wezmą udział sklepy zlokalizowane w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, lubuskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Przecenione produkty będą oznaczone specjalną naklejką.

O tym, jakie produkty znajdą się na 50 procentowej promocji zadecyduje kierownictwo poszczególnych sklepów. Jak na razie, wiadomo, że chodzi przede wszystkim o towary z kategorii takich jak: mięso, ryby, sushi czy żywność przechowywaną w zamrażarkach.

Nowy program ma nie tylko ograniczyć ilość wyrzucanej żywności, ale również zachęcić klientów do sięgania po nowe, dotąd nie kupowane produkty. Analogiczna akcja trwa już od jesieni zeszłego roku w marketach Lidl Polska. Kampania pod hasłem „Kupuję, nie marnuję” także umożliwia zakup produktów żywnościowych w cenie obniżonej o 50 proc.

Akcja jest już testowana w sklepach innych sieci. Podobne rozwiązania funkcjonują już od dawna w wielu krajach Europy. Niestety, zdarza się, że tego typu akcje prowadzą do pogorszenia jakości sprzedawanych towarów – wystawiane są nawet zapleśniałe owoce, ponieważ sklep chce zarobić na czymś, co w normalnych warunkach zostałoby oddane do utylizacji.

Marnowanie żywności w Polsce

Według statystyk Polacy marnują rocznie ogromne ilości jedzenia. Aż 42 proc. Polaków przyznaje, że od czasu do czasu zdarza im się wyrzucać żywność. 35 proc. przyznaje, że robi to kilka razy w miesiącu. Do najczęściej wyrzucanych produktów zaliczają się: pieczywo, owoce, wędliny i warzywa.

Polska znajduje się na piątym miejscu pośród krajów Unii Europejskiej, marnujących najwięcej jedzenia. Szacuje się, że rocznie Polacy marnują 235 kg żywności na mieszkańca.

Korzystać z nowej akcji można od 27 stycznia w wybranych sklepach sieci Biedronka

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com, Pixabay.com

Może Cię zainteresować