×

Biedronka i Lidl wycofują sery ze sprzedaży. Wykryto w nich groźne bakterie

Biedronka i Lidl wycofują sery ze sprzedaży. W ciągu ostatnich dni pojawiły się aż dwa komunikaty dotyczące podobnych produktów. Kupiłeś je? Lepiej się ich pozbądź!

Groźne bakterie w serze z Biedronki

Niedawno pisaliśmy o tym, że GIS wycofuje popularny serek z Biedronki. Powód? W „Serku zakopiańskim Światowid z gór 200 g”, wyprodukowanym dla Jeronimo Martins Polska wykryto bakterie Listeria monocytogenes.

Spożycie zanieczyszczonego sera może prowadzić do listeriozy – groźnego zakażenia, które dla 20-30 proc. chorych kończy się śmiercią!

Produkt może być szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży (w niektórych przypadkach listerioza może prowadzić nawet do poronienia), a także osób starszych i z obniżoną odpornością. Są one szczególnie zagrożone rozwinięciem się sepsy, a także zapaleniem mózgu i opon mózgowych.

Groźne bakterie w serze z Lidla

22 czerwca złe wieści swoim klientom przekazał również Lidl. Także w tym przypadku chodzi o ser, konkretnie o  „SER KORYCIŃSKI SWOJSKI NATURALNY, Ser dojrzewający z surowego, pełnego mleka krowiego”, sprzedawany tylko w Lidlu.

Przedsiębiorstwo Zarzeccy Sp. z o.o. informuje, że produkt „Ser Koryciński Swojski naturalny” wyprodukowany 01.06.2020 r. z datą ważności do 01.07.2020 r. z dniem 22 czerwca 2020 r. zostaje wycofany z powodu niewłaściwych norm jakościowych. Nie należy go spożywać.

– czytamy w komunikacie, zamieszczonym na stronie sieci sklepów.

Biedronka i Lidl wycofują sery

Początkowo nie podano przyczyn takiej decyzji, ale zachęcono klientów, by oddawali produkt do sklepu. Dopiero późnym popołudniem uzupełniono informację.

Powodem jest wykrycie bakterii Listeria monocytogenes w trakcie badań urzędowych w trzech z pięciu badanych próbek. Spożycie produktu zanieczyszczonego Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą

– informuje GIS.

Spożycie obu serów z popularnych sieci sklepów może być niebezpieczne dla zdrowia i życia konsumentów! Produkty najlepiej wyrzucić lub też oddać do sklepu, otrzymując zwrot pieniędzy za zakup. Sery znikną ze sklepowych półek.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować