×

Z intymnym problemem boryka się coraz więcej par. Duża część wstydzi się o nim mówić

Od lat mówi się, że seks jest jednym z elementów udanego małżeństwa. I choć wielu ludzi jest tego świadomych, rzeczywistość pokazuje, że nie zawsze jest tak, jak to sobie wcześniej wyobrażaliśmy, a tym samym jest go coraz mniej. Wróćmy jednak do początku… Związki rodzą się z miłości, poczucia atrakcyjności fizycznej i mentalnej drugiej osoby, która przetrwa próbę czasu bądź też zaniknie. Nie inaczej bywa w przypadku zbliżeń. Brak współżycia po latach związku z drugą osobą to w dzisiejszych czasach już praktycznie norma. Dlaczego tak się dzieje? Czy to wszystko winna codzienności i rutyny, w którą popadamy? Odpowiedzi na te i inne pytania postaraliśmy się udzielić poniżej.

Czy tzw. białe małżeństwa to już rutyna?

W polskich domach coraz częściej możemy zauważyć dwa osobne łóżka. Łóżka, na których osobno śpią zakochani niegdyś po uszy małżonkowie. Taki obraz jest najlepszym dowodem na to, że po czułości i zainteresowaniu drugą osobą pozostały już tylko wspomnienia. Oczywiście da się to naprawić, jednak do wszystkiego potrzeba zdrowego rozsądku i przede wszystkim czasu.

Małżeństwo bez seksu
Imgur

Oddalamy się od siebie…

W książce pt. „O miłości” autor Lew Starowicz napisał, że wystarczą 2 tygodnie bez stosunku seksualnego, a dwoje ludzi zacznie się od siebie oddalać. Potem to już tylko kwestia przyzwyczajenia, stanu „nijakości” i rodzącej się obojętności do drugiego człowieka. Człowieka, któremu przysięgaliśmy miłość. Jest jednak też druga strona medalu. Otóż parom, które po dłuższej przerwie w końcu chcą się do siebie zbliżyć, zdarza się zaliczyć porażkę lub nawet porażki – niezdarne przytulenie, nieczuły dotyk czy słowo, które może zaboleć.

Pexels

Co więc zrobić, kiedy w związek wkradł się kryzys? Czy jest na to jakiś sposób?

To pytania, które być może zadało sobie z wielu z Was. Jaka jest na nie odpowiedź? Czekać aż się samo ułoży? Z pewnością jest to jakiś pomysł, jednak zwykle nie prowadzi do niczego dobrego. Warto zatem poszukać źródła problemu i porozmawiać z partnerem bądź partnerką. Zapytać, jak myśli, dlaczego tak się stało? Kiedy zaczęliście się od siebie odsuwać? Okazuje się bowiem, że bardzo często problem jest w nas samych, a co więcej może być związany z naszym domem rodzinnym. Zdarza się, że dopiero po latach okazuje się, że Twoja druga połówka nie lubi seksu, bo kiedyś mama zabraniała jej wkładania krótkiej sukienki zarzucając jej jednocześnie, że zachowuje się i ubiera jak „pierwsza lepsza”. Pamiętaj, że z „klątwą rodziny” bardzo ciężko jest wygrać.

Grunt to szczera rozmowa, kiedy w związku zaczyna dziać się coś niedobrego. Pamiętaj, że tyczy się to również braku kontaktu fizycznego, którego niegdyś było przecież tak sporo.

_______________________
*Zdjęcie ma charakter poglądowy

Może Cię zainteresować

zamknij