×

Od roku testuje żel antykoncepcyjny dla mężczyzn. Zauważył tylko jeden skutek uboczny

Świat idzie do przodu. Z każdym dniem możemy zaobserwować postępy w technologii, medycynie i nie tylko. Tyczy się to również antykoncepcji. O ile kiedyś jedynym środkiem, który miał zapobiec zajściu w ciążę, były prezerwatywy, dzisiaj produktów o tego typu działaniach jest znacznie więcej. I choć zdecydowana większość z nich jest przeznaczona do stosowania dla kobiet, naukowcy od dawna jednak pracowali nad różnymi formami antykoncepcji dla mężczyzn. Mężczyzn, którzy mogliby zacząć brać aktywnie odpowiedzialność za zapobiegnie ciąży. Dotychczas ich próby były jednak nieskuteczne. Czyżby coś w tym temacie w końcu się miało się zmienić? Wiele wskazuje na to, że tak.

Powstał żel antykoncepcyjny dla mężczyzn

Pochodząca z Edynburga para, 29-letni James Owers i jego parnertka Diana Bardsley, biorą udział w przełomowym eksperymencie. Eksperymencie, który może wywrócić świat antykoncepcji do góry nogami. Ich zadaniem jest bowiem przetestowanie pierwszego żelu antykoncepcyjnego dla mężczyzn! W jego skład wchodzi progesteron, a więc hormon, który znajduje się w tabletkach antykoncepcyjnych dla kobiet, i testosteron – męski hormon. Zaznaczmy również, że konsystencja żelu przypomina konsystencję żelu antybakteryjnego. Czy to może się udać?

Instagram

Testy

James rozpoczął już testy. W tym celu każdego dnia wciera niewielką ilość żelu w ramiona, przez co stają się klejące. Poradzono mu więc, aby zakładał koszulkę na czas snu albo po prostu brał prysznic wieczorami.

Po prostu wyciskam z tubki ilość żelu przypominającą rozmiar monety o wartości 50 pensów. Wcieram ją w ramiona i czekam, aż się wchłonie, a potem ubieram się i jestem gotowy do wyjścia. To minimalny wysiłek. Zajmuje mniej czasu niż mycie zębów – wyjaśniał James w rozmowie z mediami

Wcieranie żelu przez następnych 12 miesięcy ma być dla Jamesa i Diany jedyną formą antykoncepcji. Stosuje go już od lutego. Mężczyzna regularnie poddawany jest badaniom, które mają wykazać, czy środek ma jakikolwiek wpływ na jego nasienie czy może żel jest bezskuteczny.

W miarę, jak ten środek będzie stawał się coraz bardziej powszechny i dowie się o nim coraz więcej ludzi – za co trzymam kciuki – znikną wszelkie wymówki, dlaczego mężczyźni są bierni w sprawie antykoncepcji – mówi James

Instagram

Efekty po kilkumiesięcznym stosowaniu żelu

Choć wydawać by się to mogło nieprawdopodobne, wiele wskazuje na to, że żel spełnił swoją rolę. Badania po kilku miesiącach stosowania żelu przez Jamesa wykazały, że mężczyzna stał się niepłodny, ale nie bezpłodny – to zasadnicza różnica. W związku z tym w zeszłym tygodniu wybranka mężczyzny odstawiła antykoncepcję hormonalną w postaci pigułek lub plastrów, które stosowała przez ostatnie 11 lat. Wiadomość, że może się z nimi pożegnać przynajmniej na jakiś czas bardzo ją ucieszyła.

Jest podekscytowana faktem, że wreszcie się od nich uwolni. Antykoncepcja dla kobiet ma wiele efektów ubocznych, chcemy się przekonać, jak to jest ich nie doświadczać – mówił James o oczekiwaniach swoich i Diany

Instagram

Skutki uboczne

Z pewnością wiele osób zadaje sobie w tym momencie, czy są jakieś skutki uboczne stosowania żelu? James podkreśla, że jedynym, jaki zauważył, jest zwiększone libido.

Używam żelu od 10-11 tygodni i nie zauważyłem właściwie żadnych skutków ubocznych. W dolnej części pleców pojawiły się małe wypryski, ale już znikają. Natomiast jedyna zmiana w moim nastroju to większa ochota na seks, co nie jest dla nas problemem – oznajmia mężczyzna

Ilość skutków ubocznych jest taka sama, jeśli nie mniejsza w porównaniu z tym, co kobiety musiały znosić przez ostatnie 60 lat w związku ze swoimi środkami antykoncepcyjnymi – wyjaśnia James

Instagram

Apel mężczyzny

Mężczyzna zaapelował również do innych panów, aby stanęli na wysokości zadania i wzięli odpowiedzialność na swoje barki.

Zaapelował też do innych mężczyzn: “Jeśli nie chcesz nieplanowanej ciąży, to twoja odpowiedzialność. Dla nas, facetów, to naprawdę żaden wysiłek, to naprawdę małe poświęcenie. Naprawdę powinniśmy stanąć na wysokości zadania i wziąć tę odpowiedzialność – dodaje

Na chwilę obecną żel antykoncepcyjny dla mężczyzn jest testowany również w Szwecji, Kenii i Chile. Jeśli spełni oczekiwania producentów, twórcy produkty wierzą, że uda im się wprowadzić go na rynek.

A Ty co myślisz o żelu antykoncepcyjnym dla mężczyzn? Twoim zdaniem jest dobrą alternatywą dla całej reszty dostępnych środków i ma szansę zrobić furorę?

Może Cię zainteresować

zamknij