×

Będzie zaostrzenie restrykcji? Głos zabrał minister Adam Niedzielski

Będzie zaostrzenie restrykcji? Zapytano o to ministra Adama Niedzielskiego na antenie RMF FM. Odpowiedź szefa resortu zdrowia dla niektórych może być sporym zaskoczeniem.

Znowu ponad 15 tys. przypadków zakażenia

Pomimo trwającego weekendu, dzisiaj resort zdrowia znów poinformował o ponad 15 tys. zakażeń. Po raz kolejny odnotowano też wiele zgonów. Względem zeszłego tygodnia liczba zakażeń wzrosła o ponad 55 proc.

W najnowszym raporcie Ministerstwa Zdrowia czytamy o 15 190 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce i śmierci 186 pacjentów. 146 z nich zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami.

Najwięcej, bo niemal 3,5 tys. nowych przypadków zakażenia, ostatniej doby odnotowano w województwie mazowieckim. To ono, razem z województwem podlaskim i lubelskim od wielu dni znajduje się w niechlubnej czołówce regionów z największą liczbą zakażeń. Ostatniej doby wykonano 77 986 testów.

Niektórzy specjaliści uważają, że tak duży przyrost zakażeń powinien być jasnym sygnałem, by wprowadzić nowe obostrzenia. Przynajmniej w niektórych regionach. Co na to szef resortu zdrowia?

Będzie zaostrzenie restrykcji?

Minister Adam Niedzielski podkreśla, że nadal nie dotarliśmy do apogeum pandemii. Ale póki co rządzący nie planują zaostrzania restrykcji.

Przyjęliśmy nieco inną, niż w poprzednich falach koronawirusa, politykę walki z pandemią. Nie zwiększamy poziomu restrykcji, chcemy, żeby ze względu na naturalną odporność uzyskaną przez szczepienia, przejść jak najmniejszym kosztem ekonomiczno-społecznym przez tę falę

– mówił minister w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem z RMF FM.

Jeżeli na Podlasiu i w województwie lubelskim będziemy widzieli, że ta polityka jest dobra, pozwala przejść falę bez restrykcji, to będziemy mieli świadomość, że kolejne fale będą pod coraz większą naszą kontrolą

– przyznał Adam Niedzielski.

Skąd taka decyzja? Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że ostrożność rządzących w kwestii wprowadzania restrykcji wynika głównie ze świadomości, jaki wpływ wywierają one na kwestie ekonomiczne i te, które dotyczą życia społecznego. Niedzielski podkreśla też, że przede wszystkim musimy się skupić na przestrzeganiu tych restrykcji, które obowiązują już teraz. Miał na myśli głównie noszenie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego.

Utrata pracy za brak szczepienia?

W internetowej części programu Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski mówił również o potrzebie wprowadzenia ustawy, dzięki której pracodawca będzie mógł weryfikować, czy pracownik jest zaszczepiony.

Uważam, że to jest dobre rozwiązanie. O wiele lepsze niż sprawdzanie paszportów covidowych

– przekonywał szef resortu zdrowia.

Ale na tym nie koniec. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, pracownicy szpitali i hospicjów, którzy odmówią przyjęcia szczepionki, muszą się liczyć z utratą pracy. Niedzielski ma nadzieję, że ustawa wejdzie w życie jeszcze w tym roku.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować