×

Obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu powróci? Jest głos ministra

Obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu wróci? Głos w tej sprawie zabrał szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, który był gościem w programie „Newsroom WP” portalu Wirtualna Polska. Co powiedział?

Znienawidzone maseczki

Obowiązek zakrywania twarzy i nosa wciąż dotyczy przestrzeni zamkniętych. Ale nie ma co się oszukiwać – coraz mniej Polaków o tym pamięta. Paradoksalnie zrzuciliśmy maseczki ochronne w najmniej odpowiednim momencie, gdy swoje żniwo zbiera bardziej zakaźna mutacja Delta. Ten wariant wirusa bardzo szybko się rozprzestrzenia i obecnie jest odpowiedzialny za 100 proc. zakażeń w Polsce. Z kolejnych raportów dowiadujemy się o nowych rekordach zakażeń podczas IV fali epidemii.

O tym, jak ważne jest noszenie maseczek w tym okresie, w wywiadzie dla Medonetu mówiła o tym niedawno specjalistka chorób zakaźnych, dr Lidia Stopyra.

We wcześniejszych wariantach mówiliśmy o konieczności zachowywania dystansu 1,5 – 2 metrów. Taką odległość uważaliśmy za bezpieczną. Szczególnie gdy chodziło o osoby, które mogły bezobjawowo przechodzić COVID-19. Teraz do infekcji może dojść już bez bliskiego, bezpośredniego kontaktu z osobą chorą – wystarczy, że bez maski wejdziemy do pomieszczenia, w którym wcześniej przebywał zakażony. Jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni, zakażenie jest w takiej sytuacji niemal pewne

– podkreśliła.

obowiązek noszenia maseczek
Pixabay

Obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu

Na świeżym powietrzu maseczek zakładać nie musimy, o ile możemy zachować bezpieczny dystans. Czy wzrost zakażeń mutacją Delta spowoduje, że coś w tej kwestii się zmieni? Wirtualna Polska zapytała o to szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego.

W tej chwili nie myślimy o tym temacie. Mówimy o egzekwowaniu tych obostrzeń, które już mają miejsce

– powiedział w programie „Newsroom WP”.

obowiązek noszenia maseczek
Pixabay

Szef resortu zdrowia podkreślił, że najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w dwóch województwach: podlaskim i lubelskim. Mieszkańcy tych województw mogą się spodziewać wzmożonych kontroli.

Te województwa będą z całą pewnością miały zwiększoną częstotliwość kontroli noszenia maseczek, szczególnie w transporcie publicznym

– dodał Niedzielski.

Minister zdrowia przypomniał też, że do limitów osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach nie powinny być wliczane osoby zaszczepione.

Według najnowszego raportu MZ ostatniej doby liczba nowych i potwierdzonych przypadków w kraju przekroczyła 3 tys. Odnotowano dokładnie 3238 nowych przypadków zakażenia, czyli o ponad 1200 nowych zakażeń i 15 zgonów więcej niż przed tygodniem. Zmarły 44 osoby chore na COVID-19.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij