×

Będzie czterodniowy tydzień pracy? I to za te same pieniądze!

Pięciodniowy tydzień pracy odejdzie do lamusa? Choć jeszcze za wcześnie, aby tak mówić, rusza największy w tym kierunku program na świecie. W 70 firmach będzie czterodniowy tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia i potrwa przez sześć kolejnych miesięcy.

Reklama

Będzie czterodniowy tydzień pracy? Rusza największy na świecie program

Czterodniowy tydzień pracy? Ta wiadomość z pewnością ucieszyłaby wiele osób jak nie wszystkich pracujących na umowach. Któż bowiem nie chciałby pracować mniej za takie same wynagrodzenie? Obecnie rusza największy czterodniowy program pilotażowy na świecie. Jego organizatorami są 4 Day Week Global we współpracy z think tankiem Autonomy, kampanią 4 Day Week UK, Cambridge University, Oxford University i Boston College. Na czym polegać na trwający pół roku program?

Ponad 3000 pracowników w 70 firmach w Wielkiej Brytanii będzie pracować przez cztery dni w tygodniu przez sześć kolejnych miesięcy. Co więcej firmy biorące udział w programie będą wypłacać w tym czasie 100% wynagrodzenia przez 80% czasu. Oczywiście warunkiem jest zobowiązanie do utrzymania co najmniej 100% wydajności – podaje Bloomberg. Naukowcy będą w tym czasie mierzyć m.in. wpływ na produktywność, samopoczucie i środowisko pracowników oraz równość płci.

Reklama

Będziemy analizować, jak pracownicy reagują na dodatkowy dzień wolny pod względem stresu i wypalenia, zadowolenia z pracy i życia, zdrowia, snu, zużycie energii, podróże i wiele innych aspektów życia

– powiedziała Juliet Schor, profesor socjologii w Boston College i główny badacz projektu pilotażowego.

„XX-wieczna koncepcja pięciodniowego tygodnia pracy nie jest już najlepszym rozwiązaniem dla biznesu XXI wieku”

Cytowany przez Bloomberga Joe O’Connor, dyrektor generalny 4 Day Week Global, powiedział:

Kiedy wychodzimy z pandemii, coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że nową granicą konkurencji jest jakość życia, a zredukowana godzina pracy skoncentrowana na wydajności jest środkiem zapewniającym im przewagę konkurencyjną.

XX-wieczna koncepcja pięciodniowego tygodnia pracy nie jest już najlepszym rozwiązaniem dla biznesu XXI wieku (…). Jesteśmy głęboko przekonani, że czterodniowy tydzień bez zmiany wynagrodzenia lub świadczeń stworzy szczęśliwszą siłę roboczą. Będzie miał równie pozytywny wpływ na produktywność firmy, wrażenia klientów i naszą misję społeczną

– dodała Juliet Schor.

Reklama

Myślisz, że czterodniowy tydzień pracy może wejść w życie w przeciągu najbliższych lat?

Źródła: businessinsider.com.pl
Fotografie: Pxhere (miniatura wpisu), www.flickr.com

Może Cię zainteresować