×

Lider Bayer Full atakuje Kult! „Kto pamięta taki zespół, na litość boską?”

Rządowa dotacja dla artystów powoduje wewnętrzne konflikty? Lider Bayer Full atakuje Kult za podejście do rządowej zapomogi dla ludzi kultury. Do sporu dołączył sam Jurek Owsiak!

Kontrowersyjny Fundusz Wsparcia Kultury

Nie cichnie sprawa dotacji rządowej dla artystów pozbawianych środków do życia w czasie pandemii. Chodzi o projekt ministerstwa w ramach (obecnie wstrzymanego) tzw. „Funduszu Wsparcia Kultury”. Zgodnie z opublikowaną listą, pomoc ma otrzymać ponad 2 tys. podmiotów, a budżet całego projektu ma wynieść 400 mln zł.

Na największe wsparcie finansowe mogą liczyć teatry muzyczne (uwzględniono dwie dopłaty w wysokości 4 mln zł). Wśród beneficjantów znaleźli się także artyści należący do czołówki branży muzycznej, w tym zespół Bayer Full, Weekend, Beata Kozidrak czy bracia Golcowie. Na liście są również m.in. Piotr Kupicha, Kasia Cerekwicka, Justyna Steczkowska, Kamil Bednarek i Małgorzata Foremniak.

Jednym z artystów, który nie chce żadnego wsparcia od rządu, jest Kazik Staszewski, lider kultowego zespołu Kult. Jak napisał w mediach społecznościowych:

Jednak od tych… (z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy. (…) Rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje, to znaczy, że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy.

Wokalista poprosił swoich fanów o inną formę wsparcia:

Tak. Potrzebujemy wsparcia. Jeśli chcesz nas wesprzeć to kup naszą ostatnią płytę z CD i DVD z koncertu na Polandrock.

Lider Bayer Full atakuje Kult

Z opublikowanej listy beneficjentów wynika, że Bayer Full ma otrzymać od rządu ponad pół miliona złotych dofinansowania: 150 tys. zł dla „Bayer Full Sławomir Świerzyński” i 400 tys. zł dla „Renata Świerzyńska Bayer Full Impresariat”.

W poniedziałek (16 listopada) w Polsat News gościł lider Bayer Full. Podczas programu prowadząca zacytowała wpis Kazika i poprosiła Sławomira Świerzyńskiego o komentarz:

Głupszej wypowiedzi to dawno nie słyszałem.

– stwierdził artysta. Natomiast na wzmiankę o zakupie płyty jako formy wsparcia, odparł:

A kto by chciał ich płytę kupić?

Prowadząca Debatę Dnia przyznała, że sama z chęcią by kupiła taki krążek.

Bayer Full sprzedał w Polsce 17 i pół miliona płyt, na fakturę, i od tego wszystkiego odprowadził podatki. My jako zespoły disco polo płacimy potężne podatki i opowiadanie takich bzdur, że „nie chcemy waszych pieniędzy”, to… Kto pamięta taki zespół jak Kult, na litość boską?

– skwitował Sławomir Świerzyński.

Agnieszka Gozdyra była w szoku słysząc takie słowa, dlatego zapytała z niedowierzaniem:

Ale serio pan teraz tak mówi? Pokolenia się wychowały, czy to nie jest obraźliwe dla kolegów artystów?

Lider Bayer Full odpowiedział wówczas, że obraca się w zupełnie innym środowisku i towarzystwie. A tego rodzaju muzyka nie jest tam w ogóle słuchana.

Wsparcie Owsiaka

Na odzew Jurka Owsiak nie trzeba było długo czekać. Opublikował na Facebooku prześmiewczy wpis, w którym zapewnia, że po wypowiedzi lidera Bayer Full na temat Kultu – zainteresowanie ich płytą znacznie wzrosło.

Jak możemy przeczytać:

Gloria Artis dla Bayer Full

Po wypowiedzeniu opinii na temat Kultu przez twórcę disco polo Sławomira Świerzyńskiego zainteresowanie wydaną przez nas i SP Records płytą jest ogromne. W tym momencie, w tej chwili złożyliśmy zamówienie na dotłoczenie 11 000 płyt Kultu z Pol’and’Rock Festival. Pierwszy nakład 8 000 boxów CD/DVD i 3000 winyli wyprzedał się w całości. Tę i inne płyty możecie kupić na stronie www.siemashop.pl i SP Records.

Więc w sposób nietypowy dla całej dyskusji, która śmiga w internecie, mogę tylko prosić członka zespołu Bayer Full o dalsze wypowiedzi. Mało tego – podejrzewam, że może liczyć na order Gloria Artis od obecnie panującego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Dawajcie Panowie obydwaj, ile wlezie, bo nadajcie na tych samych falach!

Źródła: kultura.gazeta.pl, www.onet.pl, www.wprost.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować