×

400+ dla seniorów. Wystarczy złożyć dodatkowy wniosek, aby dostać pieniądze

400+ dla seniorów to nowe świadczenie, na które mogą liczyć osoby pobierające emeryturę. Aby otrzymać dodatek, trzeba spełnić określone warunki. Podwyżka to efekt prac Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Niestety okazuje się, że dla niektórych osób te zmiany mogą przynieść bardzo złe skutki.

Zmiany systemu emerytalnego

Modyfikacje dotyczące sposobu i wysokości wypłacania emerytur oraz rent zachodzą niemal nieustannie. Podczas, gdy emerytury gwiazd oraz księży stale rosną, pozostałe grupy zawodowe skarżą się na niską wysokość dochodów. Wszystko wskazuje jednak na to, że teraz szersze grono seniorów otrzyma nowe wsparcie finansowe. Wszystko za sprawą zmiany zaproponowanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Warto przypomnieć, że jeszcze w grudniu 2020 roku emeryturę niższą od minimalnej, czyli 1 200 zł brutto pobierało aż 310 000 seniorów. Jest to wzrost o niemal 50 000 zł w stosunku do poprzedniego roku. Nie jest to jednak koniec podwyżki. Okazuje się, że istnieje dodatkowy sposób na to, aby zwiększyć swoje senioralne świadczenia. Na wyższe wypłaty będą mogli liczyć Ci, którzy odprowadzają składki do ZUS, czyli pracują w trakcie emerytury. Oznacza to, że wszystkie osoby, które obecnie znajdują się w takiej sytuacji, powinny złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury.

Co więcej, urodzeni przed 1949 rokiem, którzy pobierają świadczenia emerytalne zgodnie ze starymi zasadami, mają prawo, aby raz na kwartał je przeliczyć. Z kolei, emeryci urodzeni po 1949 roku mają tę możliwość tylko raz w roku. W przeliczeniu nie jest brana pod uwagę podstawa wymiaru świadczenia. Dzieli się wyłącznie zgromadzony kapitał przez tzw. przewidywaną długość życia.

400+ dla seniorów

MRiPS zapewnia, że celem wprowadzenia reformy jest ujednolicenie systemu, które spowoduje, że niezależnie od wieku, emeryci będą traktowani na równych zasadach. Dr Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego miał przyznać jednak, że dodatki i przeliczenia nie dla wszystkich są zadowalające. Tysiące seniorów teraz znajdują się bowiem w lepszej sytuacji niż po ewentualnej zmianie.
Ekspert wyjaśnia:

Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczenia, oraz korzystają na doliczeniu nowego okresu składkowego, co też znacząco podnosiło wysokość świadczenia.

Można się spodziewać, że wkrótce wejdą w życie kolejne zmiany, ponieważ resort chciałby usunąć art. 110a ustawy o emeryturach, wprowadzony w 2015 roku. Likwidacja zapisu uprawniającego osoby, które zarabiały przed 1999 roku do korzystania z przeliczenia świadczenia z uwzględnieniem korzystniejszych lat może doprowadzić do prawdziwej rewolucji.

Wiele osób podejrzewa, że jest to wstęp do nieuniknionego podwyższenia wieku emerytalnego, który jest w Polsce wyjątkowo niski. Biorąc pod uwagę stale wydłużający się czas życia człowieka, należałoby również wydłużyć czas jego pracy. Będzie to kolejny krok realizacji lewicowego programu ekonomicznego partii rządzącej.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować