×

Google ostrzega właścicieli telefonów! Wszystko przez możliwe ataki na system Android

Google wydał ostrzeżenie przed możliwymi atakami na system Android. Za sprawą luki CVE-2019-2215 szkodliwe oprogramowania mogą zbierać dane o użytkownikach. To bardzo niebezpieczne!

Które modele są zagrożone?

Luka CVE-2019-2215 została odkryta w kwietniu 2019 roku przez Maddie Stone z Google Project Zero. Niestety, jest ona nadal użytkowana przez wybrane oprogramowania.

Google podało listę modeli telefonów, które uznaje się za najbardziej podatne na atak. Należą do nich: Google Pixel 2 z systemem Android 9 i Android 10, HuaweiP20, Xiaomi Redmi 5A, Xiaomi A1, Xiaomi Redmi Note 5, Moto Z3, Oppo A3, telefony LG z systemem Oreo, Samsung S7, S8, S9.

Ataki na system Android

Ataki na system Android były związane z wieloma aplikacjami. Niedawno Google Play usunął trzy nowe, które były w obiegu od marca 2019. Miały one możliwość zbierania wrażliwych danych na temat swoich użytkowników. Chodzi o aplikacje:

  • Camero
  • callCam
  • FileCrypt

Wszystkie z wymienionych korzystały z luki CVE-2019-2215. Aplikacje miały dostęp do informacji z Gmaila, Facebooka, Twittera i Chrome. Posiadały również dane dotyczące lokalizacji, sieci Wi-Fi i mogły pobierać dane z aparatu.

Dlatego, tak ważne jest regularnie aktualizowanie telefonu. Wiele osób nie przepada za tą procedurą, ponieważ często prowadzi ona do zmiany ustawień wybranych aplikacji i sprawia, że jesteśmy zmuszeni na nowo dostosowywać telefon do własnych przyzwyczajeń.

Jednak aktualizacje wysyłane przez producenta mogą nam pomóc usunąć błędy i zapobiec wirtualnym niebezpieczeństwom.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: pomorska.pl
Fotografie: Pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij