×

Koszmar w podolsztyńskiej szkole. Dyrektorka zaplanowała „atak terrorystyczny”

Panika i przerażenie. Oto jak 14 listopada 2019 roku zapamiętali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Barczewie koło Olsztyna. Jeden z uczniów, ratując się przed zamaskowanymi terrorystami wyskoczył przez okno. Dzieci do dziś miewają zaburzenia emocjonalne oraz problemy ze snem.

Atak terrorystyczny w szkole w Barczewie
Imgur

Atak terrorystyczny

Nic nie zapowiadało, że 14 listopada będzie datą nie do wymazania z pamięci dla dzieci uczęszczających do tej szkoły podstawowej. Tego dnia niespodziewanie do budynku wtargnęła grupa mężczyzn ubranych w militarną odzież.

Uzbrojeni w pistolety, z kominiarkami na głowach siali postrach w placówce. Grupa zamierzała uruchomić w budynku materiały wybuchowe. Niewinna inscenizacja wyglądała jak prawdziwy atak. Jeden z uczniów próbując się „ratować”, wyskoczył przez okno. Na szczęście sala znajdowała się na parterze.

Symulowany atak

Ten symulowany atak przeprowadzili miłośnicy militariów na prośbę… dyrektor szkoły. Problem w tym, że prawie nikt nie wiedział, że takie ćwiczenia będą się odbywać.

Zastępca burmistrza Barczewa Piotr Mostek poinformował, że:

Niedługo później, po przeprowadzeniu kontroli, władze miasta odwołały panią dyrektor

Przyznał, że podobne ćwiczenia są jak najbardziej potrzebne, ale forma tych które miały miejsce w barczewskiej podstawówce jest absolutnie niedopuszczalna. W placówce uczą się dzieci od 3 do 14 roku życia. Taka sytuacja to dla przedszkolaków nieprawdopodobny wstrząs psychiczny. Część dzieci została skierowana do poradni psychologicznej. Sprawą zajmuje się obecnie kuratorium.

Atak terrorystyczny w szkole w Barczewie
Imgur

Niebezpieczna symulacja

Pracownicy Urzędu Gminy przepraszają:

Z informacji, które uzyskaliśmy od byłej dyrektor szkoły, wynikało, że o symulacji wiedzieli nauczyciele, a młodsze dzieci nie widziały napastników. Jednak z tego, co mówią rodzice sprawa wyglądała inaczej i nawet małe dzieci widziały jak „panowie strzelali”

Jak udało się ustalić dziennikarzom, zeznania te nieco mijają się z prawdą. Okazuje się, że o ćwiczeniach antyterrorystycznych nie wiedzieli wszyscy.

O symulacji nie został poinformowany nawet wicedyrektor szkoły, który ze łzami w oczach relacjonował całe zajście w TVN. Co gorsza, o akcji nie powiadomiono żadnych państwowych instytucji, jak policja czy straż pożarna. Strach pomyśleć jak zakończyły by się te ćwiczenia, gdyby któryś z uczniów zawiadomił policję o ataku na szkołę…

Atak terrorystyczny w szkole w Barczewie
Imgur

Decyzja ws. dyrekcji

Warto zaznaczyć do szkoły uczęszczają uczniowie posiadający orzeczenia o niepełnosprawności, takie jak zespół Aspergera czy autyzm. Taka sytuacja jest dla nich szczególnie stresująca.

W zeszły piątek, 29 listopada, po konsultacji z kuratorium oświaty w Olsztynie, dyrektor szkoły została odwołana. Do głównych zarzutów należał brak przygotowania dzieci do symulacji ataku oraz odebranie uczniom poczucia bezpieczeństwa.

Jej postawę krytykują także osoby związane z branżą antyterrorystyczną. Jak powiedział Jerzy Dziewulski, były szef ochrony prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego:

To był pomysł kompletnie idiotyczny i mógł go zorganizować tylko ktoś, kto nie ma pojęcia, na czym polega system informowania ludzi o zagrożeniach terrorystycznych

Atak terrorystyczny w szkole w Barczewie
Imgur
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Imgur.com

Może Cię zainteresować

zamknij