Zamachowcy zabili 49 niewinnych osób. Relacja świadka, który cudem przeżył, przeraża

Zamachy w Nowej Zelandii. Sprawcy wkroczyli do meczetów i zaczęli strzelać do przypadkowych ludzi z broni automatycznej. Jest wiele ofiar śmiertelnych. Jeden z zamachowców relacjonował na żywo swoje poczynania m.in. na Facebooku.

Ataki na meczety

Do zamachów doszło w piątek w nowozelandzkim mieście Christchurch. Pierwszy atak miał miejsce ok. godz. 14:45 tamtejszego czasu w meczecie Masdżid Al-Nur, a drugi przed godziną 16:00 w świątyni Masdżid Linwood.

Strzelał do przypadkowych osób

Według świadków, zamachowiec był ubrany w strój wojskowy i miał broń automatyczną. Zaczął strzelać do tłumu zebranego na modlitwie. Gdy skończyła mu się amunicja, poszedł do samochodu wymienić broń, a następnie ponownie strzelał do tych, którzy „przejawiali znaki życia”.

Zamachowcy zabili 49 niewinnych osób. Relacja świadka, który cudem przeżył, przerażaUdostępnij

Cudem uniknął śmierci

Mężczyzna, który był w jednym z meczetów przeżył tylko dlatego, że ukrył się pod ławką i udawał, że nie oddycha.

Jak relacjonował później dziennikarzom:

Zdjęcie Roksany Węgiel z Izraela wywołało skandal. "Pół dupci ci widać"

Kiedy zaczęła się strzelanina, ludzie zaczęli uciekać, ale drzwi były zamknięte. Sprawca podszedł do nich i zaczął strzelać. Następnie udał się do wszystkich innych pokoi i strzelał do pozostałych

Zamachowcy zabili 49 niewinnych osób. Relacja świadka, który cudem przeżył, przerażaUdostępnij

Zatrzymano cztery osoby

Prawdopodobnie ataki przeprowadziło kilka osób, będących w zmowie. Komendant policji Mike Bush poinformował o znalezieniu kilku prowizorycznych ładunków wybuchowych. Potwierdził również, że zatrzymano trzech mężczyzn i kobietę, w związku z tą makabryczną sprawą.

Ten akt przemocy zaszokował i przeraził Nowozelandczyków

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern uważa, że ich kraj został zaatakowany, ponieważ „reprezentują różnorodność i współczucie”. Jak przyznała:

To jeden z najczarniejszych dni w historii Nowej Zelandii. To, co się tutaj stało, jest nadzwyczajnym i bezprecedensowym aktem przemocy, ale nie ma tutaj miejsca na takie akty

Antysemicki i antyimigrancki manifest

Media podają, że jednym ze sprawców jest 28-letni Brenton Tarrant, który przed atakiem spisał wielostronicowy manifest. Tłumaczył w nim motywy swojego postępowania. Pisał m.in. o najeźdźcach: „nasze ziemie nigdy nie będą ich ziemiami, nasze ojczyzny są naszymi własnymi i dopóki żyje biały człowiek, nigdy nie podbiją naszych ziem i nie zastąpią naszych ludzi”.

Ojciec Rydzyk komentuje film Sekielskich. Na jego wypowiedź czekali wszyscy

Motywacja zamachowca

Atak na meczet miał być „zemstą za śmierć setek tysięcy Europejczyków spowodowanych przez najeźdźców”.

Jak podkreśla terrorysta:

Miał to być akt zemsty za śmierć 11-letniej Ebby Akerlund, która zginęła w zamachu w Sztokholmie w 2017 roku

Transmisja ataku na żywo

W dodatku prowadził relację na żywo ze swoich makabrycznych poczynań na YouTube i Facebooku. Na nagraniu widać, że zamaskowany mężczyzna podjeżdża samochodem w pobliże meczetu, następnie wchodzi do niego z bronią automatyczną i zaczyna strzelać do zgromadzonych tam ludzi.

Filmiki z tego ataku zostały szybko usunięte przez portale społecznościowe, ale mimo to nadal krążą w sieci.

W zamachach zginęło 49 osób, a 48 zostało rannych

Zobacz także:

Źródło: buzzfeed.com, edition.cnn.com | Fotografie: Twitter.com