×

Asteroida wielkości Big Bena przeleci dziś obok Ziemi. Czy stanowi zagrożenie?

NASA: asteroida wielkości Big Bena przeleci dziś obok Ziemi. Najbliżej naszej planety pojawi się około godziny 21. Czy może stanowić zagrożenie?

Czym jest asteroida?

Asteroida jest ciałem niebieskim o stosunkowo niewielkich rozmiarach. Posiada stałą powierzchnię, złożoną z lodu lub skały i zazwyczaj ma nieregularny kształt.

Gdy asteroida o niewielkich rozmiarach lub jeden z odłamków wpadnie w atmosferę Ziemi, możemy to dostrzec w postaci zjawiska, które określamy spadającą gwiazdą.

Niektóre z nich spalają się w atmosferze. Inne docierają na powierzchnię Ziemi i stają się atrakcyjnym kąskiem dla naukowców, prowadzących nad nimi badania.

Nawet niewielkie asteroidy mogą być poważnym zagrożeniem dla naszej planety. A jak jest w przypadku tej, którą będzie można zobaczyć ok. godz. 21?

Asteroida wielkości Big Bena tuż obok Ziemi

Śledzona przez NASA asteroida 2020 JX przeleci dzisiaj w pobliżu Ziemi. Jak szacują naukowcy, obiekt ma rozmiary zbliżone do londyńskiego Big Bena i porusza się z prędkością około 28 tys. kilometrów na godzinę.

Jak informuje TVP Info, 2020 JX jest zaliczana do grupy asteroid typu Apollo, czyli takich, których trajektoria przechodzi blisko naszej planety. Za „blisko” w tym przypadku NASA uznaje odległość 4,6 miliona mil.

Średnica asteroidy ma między 45 a 100 metrów.

Czy asteroida 2020 JX stanowi zagrożenie?

Niektórzy, w zbliżających się do Ziemi asteroidach, dostrzegają zwiastun rychłego końca świata. Choć zjawisko faktycznie może wyrządzić spore szkody, tym razem nie ma powodów do zmartwień.

NASA uspokaja – 2020 JX nie stanowi zagrożenia dla Ziemi. Amerykańska agencja kosmiczna przewiduje również, że dzisiaj, poza wspomnianą asteroidą, do naszej planety zbliżą się także trzy inne obiekty – 2020 KU, 2020 JR1 i 2020 KJ.

Wszystkie monitoruje NASA.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij