×

Antycyklon Stefan nadciąga do Polski! Czeka nas mróz

Antycyklon Stefan nadciąga do Polski. Czeka więc nas dynamiczna zmiana pogody. Będzie dużo chłodniej, pojawią się srogie mrozy. Czy to już zapowiedź zimy? Czy w tym roku powrócą jeszcze cieplejsze dni?

Przymrozki w Polsce

Przymrozek to spadek temperatury powietrza przy gruncie poniżej 0°C, przy średniej dobowej większej od 0°C. Z kolei mróz występuje wtedy, gdy temperatura maksymalna podczas doby nie wzrasta powyżej zera. O srogim mrozie mówimy wtedy, gdy temperatura maksymalna podczas doby nie wzrasta powyżej -10°C.

I właśnie to zjawisko wkrótce uderzy w Polskę. Skąd ten silny spływ chłodu w nasz region? Wszystkiemu winny jest antycyklon Stefan, który rozwija się na granicy Francji i Wielkiej Brytanii, i stale przybiera na sile. Wzrost ciśnienia w obrębie tego wyżu powoduje przesuwanie się go z północy kontynentu w kierunku Europy Centralnej.

Antycyklon Stefan nadciąga do Polski
Freepik

Antycyklon Stefan nadciąga do Polski

Antycyklon Stefan ruszył w głąb Europy, a do Polski prawdopodobnie dotrze jeszcze dzisiaj, tj. 22 września. Wyż ten przyniesie przymrozki. W wielu regionach naszego kraju temperatura wyniesienie jedynie 2°C. Dlaczego?

Na północnym wschodzie Europy w tym samym czasie znajdował się będzie głęboki niż. Masy powietrza wokół niżu wirują na półkuli północnej odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Jak łatwo sobie wyobrazić pomiędzy wyżem, a niżem powstanie ścieżka do wzmożonego ruchu mas powietrza z północy na południe. Chłodne, arktyczne masy powietrza z dalekiej północy poprzez zaistniałą sytuację baryczną zostaną „wpychane” z północy w nasz region. Oczywiście będzie niosło to za sobą spadki temperatury w regionie

– informuje portal fanipogody.pl.

Antycyklon Stefan nadciąga do Polski
Freepik

Kulminacja ochłodzenia nastąpi w nocy z czwartku na piątek. Równie chłodno zapowiada się kolejna noc, mają bowiem wystąpić przymrozki w niemal całym kraju. Wyż odpuści dopiero po weekendzie, gdy dotrze do nas „głęboki, zasobny w wilgoć niż z południa kontynentu”.

Jeśli prognozy się sprawdzą, to na przełomie września i października termometry pokażą nawet 20°C w dzień i ponad 10°C w nocy!

Niestety niż z południa poza ociepleniem, sprowadzi do Polski również dynamiczne zmiany w pogodzie. Spodziewane są opady, silne wiatry oraz burze.

Źródła: fanipogody.pl, www.planeta.pl
Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij