×

Antonina Girycz-Dzienisiewicz nie żyje. Aktorka znana z „M jak miłość” odeszła w wieku 82 lat

Antonina Girycz-Dzienisiewicz nie żyje. Popularna aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa zmarła w wieku 82 lat. O śmierci artystki poinformowała jej córka, Julia Dzienisiewicz. Wielu Polaków jest poruszona odejściem aktorki, którą kojarzą z seriali tj. „M jak miłość”, „Usta usta”, czy „Czterdziestolatek”. Była bardzo charakterystyczną postacią.

Kim była aktorka znana m.in. z seriali „M jak miłość” czy „Usta usta”?

Antonina Girycz-Dzienisiewicz urodziła się 20 lutego 1939 r. w Berdyczowie na Ukrainie. W 1959 roku została absolwentką Studia Dramatycznego we Wrocławiu i w tym samym roku debiutowała na deskach teatru.

Przez ponad 30 lat związana była z warszawskim Teatrem Współczesnym. Jednak można ją było również zobaczyć na scenach teatrów we Wrocławiu, Kaliszu i Zielonej Górze. Ponadto, zagrała w trzynastu spektaklach Teatru Telewizji. Były to m.in. „Strach i nędza III Rzeszy”, „Malowana żona”, „Dziady” i „Komu wierzycie”.

Aktorka pojawiała się też w filmach tj. „Katastrofa”, „Rozmowy kontrolowane”, „Polowanie na muchy”, „Bilans Kwartalny” czy „Przesłuchanie”. Występowała również w serialach, m.in. „Czterdziestolatek”, „Boża podszewka”, „Zmiennicy”, „Tygrysy Europy”, „Samo życie”, „Przepis na życie”, „Usta Usta”, „Bulionerzy”, a nawet „M jak miłość”, „Niania” czy „13 posterunek”.

Antonina Girycz-Dzienisiewicz zajmowała się również dubbingiem. Użyczała swojego głosu m.in. do „Jak ukraść księżyc” (filmowa matka Gru), „Mulan” (Swatka) czy „Charlie i fabryka czekolady” (babcia Georginia). Usłyszeć można ją było także w licznych słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

Prywatnie Antonina Girycz-Dzienisiewicz była żoną reżysera i pedagoga Macieja Dzienisiewicza, z którym miała dwie córki – Julię i Izabellę. To właśnie jedna z nich przekazała mediom wiadomość o śmierci mamy.

Antonina Girycz-Dzienisiewicz nie żyje. Wiadomość o jej śmierci przekazała córka artystki

Popularna aktorka teatralna i dubbingowa zmarła 19 stycznia 2022 roku w wieku 82 lat. Informację o śmierci Antoniny Girycz-Dzienisiewicz przekazała Polskiej Agencji Prasowej córka artystki, Julia Dzienisiewicz.

Nie była aktorką pierwszoplanową, ale jej charakterystyczne postaci drugoplanowe, epizody oraz kreacje dubbingowe na długo zostaną w pamięci widzów

– czytamy w komunikacje, który przesłała Julia Dzienisiewicz.

I jak przypomina córka zmarłej aktorki:

Poza własną pracą zawodową zajmowała się przygotowaniem do egzaminów do szkół teatralnych i filmowych późniejszych koleżanek i kolegów, którzy obecnie pracują w zawodzie.

Przyczyny śmierci Antoniny Girycz-Dzienisiewicz nie zostały ujawnione.

Źródła: www.radiozet.pl, www.rmf.fm, kultura.gazeta.pl
Fotografie: Pexels (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij