×

Andrzej Duda pożegnał abp. Hosera. Prezydent RP opublikował wzruszający wpis

Andrzej Duda pożegnał abp. Hosera. Prezydent opublikował w sieci przejmujący wpis, w którym odniósł się do śmierci duchownego. Arcybiskup Henryk Hoser po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w piątek, 13 sierpnia. Wiadomo, że niedawno leczył się na COVID-19.

Nieprzewidziane powikłania

Wiadomość o śmierci abp. Henryka Hosera to wielki cios dla wszystkich wiernych kościoła katolickiego. Duchowny zmarł wczoraj w wieku 78 lat w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Emerytowany arcybiskup diecezji warszawsko-praskiej w ostatnich latach cierpiał na wiele poważnych chorób.

Andrzej Duda pożegnał abp. Hosera 2
Twitter

Henryk Hoser przez 48 lat sprawował służbę księdza. Później przez 17 lat był biskupem. Niedługo przed śmiercią chorował na COVID-19. Pomimo tego, że udało mu się wygrać z chorobą, po pewnym czasie wystąpiły u niego groźne powikłania. Pod koniec lipca znów był hospitalizowany. Archidiecezja warszawsko-praska informowała wówczas o stanie zdrowia duchownego:

W czwartek, 29 lipca 2021 roku, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser znalazł się ponownie w szpitalu.

Oprócz funkcji duchownego rzymskokatolickiego oraz pallotyna, z wykształcenia arcybiskup Henryk Hoser był także lekarzem. W latach 1994-1996 sprawował funkcję misjonarza oraz wizytatora apostolskiego w Rwandzie.

Prezydent Andrzej Duda opublikował na Twitterze kondolencje, w których stwierdził, że odejście duchownego to wielka strata dla Polski.

Andrzej Duda pożegnał abp. Hosera 4
Twitter

Andrzej Duda pożegnał abp. Hosera

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze kilka zdań, stanowiących pożegnanie arcybiskupa.

Odejście Ks. Arcybiskupa Henryka Hosera do Domu Ojca to dla Polski i Kościoła duża strata. Będzie brakowało tego mądrego Kaplana o wielkiej wiedzy i sile ducha. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie! RiP.

Henryk Hoser był pierwszym polskim pallotynem, któremu nadano miano arcybiskupa. Został mianowany na tę funkcję przez papieża Jana Pawła II 22 stycznia 2005 roku.

Andrzej Duda pożegnał abp. Hosera 3
Twitter

Kontrowersyjne wypowiedzi

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak w rozmowie z dziennikarzami PAP również podkreślał zasługi abp. Hosera.

To był naprawdę bardzo wyjątkowy człowiek. Znał nie tylko choroby ciała, ale także choroby duszy, potrafił rozmawiać z ludźmi, był otwarty, potrafił słuchać.

Ks. Gęsiak wspominał, że duchowny w każdej chwili był gotowy do niesienia pomocy.

Wiele razy prosiłem go o radę, o dobre słowo, i nie pamiętam ani jednej sytuacji, gdy w swojej ogromnej życzliwości nie chciałby mi pomóc. To był naprawdę bardzo wyjątkowy człowiek.

Abp. Hoser zasłynął w przeszłości z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi dotyczących m.in. dopuszczalności aborcji w przypadku ofiar gwałtów. Jedne z jego najsłynniejszych słów padły w odniesieniu do Strajku Kobiet. Duchowny mówił wówczas o mniejszym prawdopodobieństwie zapłodnienia w trakcie gwałtu niż podczas normalnego stosunku. 

Wiadomo, że stres, niepokój jest jedną z przyczyn psychologicznych np. niepłodności. W tym wypadku stres jest tak silny, że do zapłodnienia rzadziej dochodzi niż w normalnych warunkach.

Andrzej Duda pożegnał abp. Hosera 5
Twitter
Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij