×

Alicja Bachleda-Curuś i Jan Paweł II. Aktorka ze wzruszeniem wspomina papieża

Alicja Bachleda-Curuś i Jan Paweł II mieli okazję się spotkać i to nie jeden raz. Aktorka wspominała papieża Polaka w 15. rocznicę jego śmierci. To szczególna data dla wielu naszych rodaków – nawet tych, którzy nie są katolikami. W tym roku po raz pierwszy wierni nie mogli się modlić przy grobie Ojca Świętego. Bazylika św. Piotra została zamknięta z powodu pandemii koronawirusa.

15. rocznica śmierci papieża

Po raz ostatni papież Jan Paweł II przyjechał do ojczyzny w 2002 roku. To była piękna, a zarazem pełna wzruszeń i smutku podróż. Ojciec Święty „pożegnał się” z drogimi jego sercu miejscami, które pamiętał z czasów młodości.

Przejechał wówczas obok domu przy Tynieckiej, w którym mieszkał wraz z ojcem po przyjeździe do Krakowa i obok kościoła św. Floriana, gdzie był duszpasterzem młodzieży. Odwiedził również grób rodziców, opactwo w Tyńcu i klasztor kamedułów na Bielanach w Krakowie. Papieski helikopter przeleciał nad rodzinnymi Wadowicami i ukochanymi Tatrami… W te miejsca miał już nigdy nie wrócić.

Polskie góry były szczególnie bliskie papieżowi. Ilekroć wracał jako papież, górale witali Ojca Świętego z prawdziwym rozmachem.

Jan Paweł II czuł, że umiera. Pod koniec życia pokazywał nam wszystkim, co znaczy mierzyć się z prawdziwym cierpieniem. Odszedł na zawsze 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Śmierć nastąpiła dokładnie o godz. 21.37.

Alicja Bachleda-Curuś i Jan Paweł II

Pochodząca z Zakopanego aktorka z sentymentem wspomina spotkania z Ojcem Świętym. W rocznicę jego śmierci Bachleda-Curuś postanowiła upamiętnić papieża Polaka wpisem na Instagramie. Podzieliła się również swoimi zdjęciami z tych wydarzeń.

W mediach społecznościowych aktorka napisała:

15. rocznica śmierci Jana Pawła II ???????? Miałam okazje spotkać Ojca Świętego dwa razy. Po raz pierwszy przy okazji watykańskiej projekcji Pana Tadeusza, drugi raz z rodzinną pielgrzymką. Ojciec Święty kochał ludzi, a jego radość ze wspólnego przebywania udzielała się wszystkim. Ale również pamiętam uczucie nostalgii, jak po spotkaniach wracał, sam, do swoich kwater, rzucając na odchodnym „żal Was opuszczać”. Szczególnie dzisiaj wydaje mi się to wyjątkowo symboliczne.

Dodała również, że:

Utkwił mi też w pamięci Jego entuzjazm do sztuki. Kiedyś sam był aktorem, „Pana Tadeusza” znał na pamięć. W jednym z Jego listów do artystów napisał „Sztuka jest w swojej naturze swoistym wezwaniem (odwołaniem się) do tajemnicy”. Piękne. Wieczne odpoczywanie

„Musicie być mocni”

W 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II jego postać z sentymentem wspominało wiele znanych osób. Wśród nich m.in. politycy.

Była premier Beata Szydło zaapelowała, by w trudnym czasie zwracać się z modlitwą do Jana Pawła II. Przytoczyła również ważne słowa papieża Polaka, które obecnie nabrały niemal symbolicznego znaczenia:

Fotografie: Instagram (miniatura wpisu), Instagram, Twitter

Może Cię zainteresować