×

Koronawirus i zamknięte granice: Instrukcja dla Polaków pragnących wrócić do kraju. Rząd pomoże zorganizować podróż

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego od dziś granice Polski zostają zamknięte dla cudzoziemców. Do kraju mogą wjeżdżać wyłącznie wracający zza granicy Polacy. Rząd uruchamia akcję #LotDoDomu, która ma usprawnić podróż powrotną do kraju.

Akcja lot do domu

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o wdrożeniu programu „Lot do domu”, który ma wspomóc sprowadzenie do kraju Polaków przebywających poza granicami. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego, uruchomione zostaną loty czarterowe, które pomimo wstrzymania ruchu lotniczego, będą przewozić powracających do kraju Polaków.

Będą przygotowane na stronach PLL LOT dodatkowe loty czarterowe. Ceny za ten lot będą takie same dla wszystkich – za resztę ceny dopłaci państwo polskie.

Loty czarterowe, które były zaplanowane już wcześniej, odbywają się zgodnie z harmonogramem. W przypadku osób, które pragną wrócić do Polski, ale nie są w stanie tego zrobić z powodu np. anulacji biletu przez inne linie lotnicze, mogą liczyć na wsparcie rządu.

Wobec obywateli, którzy mają pragnienie powrotu do Polski w tym czasie, w którym Polska przechodzi kwarantannę, oferujemy specjalnie do tego celu przeznaczone loty liniami LOT.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że akcja dotyczy osób, które znajdują się w tej chwili w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malcie, Cyprze lub Stanach Zjednoczonych. W przypadku osób znajdujących się w innych częściach świata, do których nie lata LOT, istnieje szansa stworzenia specjalnych przelotów pod warunkiem zgłoszenia się wystarczającej liczby zainteresowanych. Zapotrzebowanie można zgłosić za pośrednictwem  platformy zakupowej LOT-u „Lot do domu”: LOTDoDomu.com.

Jak zarezerwować bilet?

Powstała już strona internetowa przez, którą możliwe jest zapisanie się na wybrany rejs.

Loty będą odbywały się po zebraniu zapisów na specjalnie do tego przygotowanych stronach i cena tych biletów będzie zryczałtowana, jednakowa dla wszystkich.

Państwo zobowiązało się do zapłaty dodatkowej opłaty na rzecz spółki.

Dla innych obywateli, którzy znajdują się w mniej popularnych krajach będą przygotowane na stronach PLL LOT dodatkowe loty czarterowe. Ceny za ten lot będą takie same dla wszystkich – za resztę ceny dopłaci państwo polskie.

Pierwszy samolot czarterowy z Londynu do Warszawy wyruszył już dziś. Na Twitterze podano listę osób uprawnionych do skorzystania z akcji.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Polecane

Może Cię zainteresować