×

Agata Duda właśnie towarzyszy mężowi w podróży do USA. Prezydent ma wziąć udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i spotkać się z Donaldem Trumpem. Przy okazji wizyty, pierwsza para spotkała się z Polonią tam mieszkającą. Przemawiać miał tylko prezydent, ale pierwsza dama również zabrała głos w czasie uroczystości.

Agata i Andrzej Duda na wizycie w USA

Para prezydencka znów poleciała do USA. Wizyta budzi ogromne zainteresowanie mediów – jedni są zainteresowani wynikiem politycznych spotkań, a inni liczą, że uda im się uchwycić jakąś wpadkę. Ku rozczarowaniu niektórych, ta wizyta przebiega wyjątkowo sprawnie. Na razie brak sytuacji porównywalnych do zeszłorocznego zgubienia buta przez Agatę Dudę, czy złamania protokołu dyplomatycznego przy podpisywaniu dokumentów o współpracy między prezydentem Dudą i Donaldem Trumpem.

W tym roku prezydent Andrzej Duda poleciał do USA przede wszystkim, by wziąć udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Oczywiście w ramach tak dalekiej podróży, dyplomaci postarali się również o zaaranżowanie spotkania Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa.

Prezydent i pierwsza dama spotkali się z amerykańską Polonią

Pierwsza para przyleciała do USA wczoraj, więc najgorętsze spotkania są jeszcze przed Andrzejem Dudą. Jednak to nie znaczy, że prezydencka para zrobiła sobie wolne i odpoczywa w hotelu na Manhattanie. Andrzej Duda razem z małżonką zdążyli już spotkać się z amerykańską Polonią.

Spotkanie było bardzo wzruszające. Prezydent wielokrotnie podkreślał polski wkład w walkę o niepodległość Stanów Zjednoczonych:

Śmiało, można powiedzieć, że Polacy walczyli o Stany Zjednoczone. Te najbardziej znane nazwiska to Kazimierz Pułaski, Tadeusz Kościuszko, ale ilu było bezimiennych emigrantów z Polski, którzy walczyliby była wolność, niepodległość, demokracja

Agata Duda przemówiła w USA

Program spotkania przewidywał tylko występ Andrzeja Dudy. Jednak jego małżonka zrobiła wszystkim niespodziankę i na chwilę przejęła mikrofon. Podziękowała wszystkim za tak ciepłe przyjęcie oraz nauczycielom za dbałość o nauczanie języka polskiego i historii ojczyzny na obczyźnie:

Jako nauczycielka z zawodu, chciałabym zwrócić się przede wszystkim do nauczycieli. Dziękuję państwu za codzienne, niezwykłe zaangażowanie w nauczanie języka polskiego, polskiej historii, geografii, ale także w pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Ja doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że nauczanie w ogóle, ale nauczanie polonijne zwłaszcza, to jest bardzo szczególna misja

Przy okazji spotkania, warto zwrócić uwagę na strój pierwszej damy. Niezależnie od zdania różnych Polaków na temat prezydenta i jego małżonki, trudno byłoby znaleźć osobę, która odmówiłaby Agacie Dudzie świetnego wyczucia stylu.

Tym razem również nie zawiodła. Na tę specjalną okazję wybrała elegancką sukienkę z baskijką i ciekawym, biało-czerwonym deseniem.

Co myślicie o stroju, który Agata Duda wybrała na pierwsze spotkanie w USA?

Może Cię zainteresować