×

Afera pod kościołem. Rozemocjonowany ksiądz przegonił wolontariuszkę WOŚP

Afera pod kościołem. Ksiądz krzyczał, że WOŚP to „diabelska organizacja!” po czym przegonił wolontariuszkę z chodnika w pobliżu kościoła. Dziewczyna została bardzo źle potraktowana przez duchownego. Do sieci wyciekł szokujący filmik.

WOŚP dzieli ludzi

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to fundacja, która każdego roku zbiera ogromne sumy pieniędzy. Przed rokiem, w 28. finale organizacja zgromadziła aż 186 133 610 zł 66 gr! Wszystko wskazuje na to, że w tym roku padnie kolejny rekord.

Duże kwoty, które wpływają na konto WOŚP sprawiają, że wokół działalności fundacji powstaje wiele domysłów. Nie brakuje osób, które uważają, że obracając tak wielkimi sumami, WOŚP może dopuszczać się oszustw. Z drugiej strony badania CBOS udowadniają, że fundacja cieszy się sporym zaufaniem społeczeństwa. W 2014 roku 87% ankietowanych przyznało, że ufa Jerzemu Owsiakowi.

Afera pod kościołem

Do największych sceptyków działalności WOŚP należy duchowieństwo. Również w tym roku mieliśmy okazję przekonać się, że księża nie darzą tej zbiórki zbyt wielkim entuzjazmem. W sieci ukazał się filmik, na którym widać jak ksiądz potraktował kwestującą dzisiaj obok kościoła dziewczynę. Do zdarzenia doszło na chodniku przy kościele pw. św. Szczepana w Krakowie.

Na Facebooku pojawiło się nagranie, na którym widać jak ksiądz krytykuje zbiórkę na WOŚP, po czym przegania wolontariuszkę. Ksiądz denerwuje się i tupie nogą, nazywając WOŚP „diabelską organizacją”. Po chwili duchowny całkowicie stracił panowanie nad sobą i zaczął krzyczeć:

Won stąd, wara!

Zachowanie księdza jest szokujące także ze względu na fakt, że chodnik przed kościołem św. Szczepana w Krakowie nie należy do kościoła, lecz jest terenem miejskim.

Wolontariusze WOŚP, wiedząc że kościół katolicki nie popiera działalności fundacji, unikają kwestowania na terenach należących do parafii. Niekiedy zdarza się jednak, że księża zezwalają na zbiórkę przed i po niedzielnych mszach. Tak było m.in. w Elblągu, gdzie duchowny przekazał na WOŚP całą tacę.

To nie pierwszy raz

Okazuje się, że ks. Leszek Garstka już kolejny raz wzbudza kontrowersje. O skandalicznym zachowaniu duchownego alarmowali już w 2019 roku rodzice dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej nr 34 w Krakowie. W trakcie rekolekcji, ksiądz miał zastraszać dzieci.

Z listu Rady Rodziców do metropolity krakowskiego możemy się dowiedzieć, że duchowny bardzo źle traktował najmłodszych.

Jedna z dziewczynek była straszona policją, chłopca ksiądz straszył utratą palców, a jeszcze innej dziewczynce powiedział, że powinna uśpić swojego psa, gdy ta powiedziała, że swojego pupila i Pana Boga kocha tak samo. Po tych wydarzeniach dzieci wróciły do domów przestraszone i zapłakane.

Arcybiskup Marek Jędraszewski nigdy nie zareagował na niedopuszczalne praktyki ks. Garstki.

Pozostali księża również nie kryją braku poparcia dla działalności WOŚP. Ksiądz z parafii w Myślenicach na swoim facebookowym profilu napisał:

Wobec ostatnich wydarzeń nie sposób nie przestrzegać przed tym, co więcej niesie zła niż dobra. Woda z trucizną jest niezdatna do picia.

Udostępnił grafiki przedstawiające: płód znajdujący się w macicy w kształcie serca oraz serce WOŚP. Poniżej rysunków widnieje napis:

Jestem za życiem i za prawdą

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook, Twitter

Może Cię zainteresować