×

Adam Niedzielski przyjął trzecią dawkę szczepionki w jednej z warszawskich aptek

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Zrobił to w jednej z warszawskich aptek. Okazję tę postanowił wykorzystać do przypomnienia o ogromnym znaczeniu szczepionek, zwłaszcza w kontekście walki z nowymi wariantami koronawirusa. Zaapelował tym samym do Polaków o szczepienie się.

Adam Niedzielski przyjął trzecią dawkę szczepionki

Minister zdrowia przyjął trzecią dawkę szczepionki 7 stycznia w godzinach południowych w aptece przy ul. Grójeckiej w Warszawie. Adam Niedzielski docenił możliwość zaszczepienia się w tego typu punktach, dzięki czemu program szczepień może być realizowany znacznie sprawniej.

Szczepienie w aptekach przeciw COVID-19 to bardzo dobre rozwiązanie. Dziękuję całemu środowisku farmaceutów za włączenie się w Narodowy Program Szczepień – mówił minister zdrowia

Adam Niedzielski przypomniał także o tym, jak istotne jest przyjęcie dawki przypominającej w kontekście zagrożenia coraz bardziej panoszącego się w kraju wariantu Omikron.

Zbliża się Omikron. Aktualnie mamy potwierdzone 112 przypadków tego wariantu. Udział w strukturze mutacji coraz bardziej się zwiększa systematycznie w ostatnich dwóch tygodniach. Każdy z nas powinien przygotować się do kolejnej fali koronawirusa, przyjmując szczepienie, trzecią dawkę przypominającą, która uodparnia i przygotowuje do zderzenia z piątą falą i Omikronem – apelował Adam Niedzielski

/

Szczepienie przeciwko COVID-19 w Polsce

Począwszy od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano w kraju łącznie 47,7 mln dawek szczepionki. Pełną dawką zaszczepiło się 21,1 mln populacji (55,7%), Trzecią dawkę szczepionki, tzw. dawkę przypominającą lub uzupełniającą, przyjęło blisko 7,25 miliona osób. Od początku realizacji programu szczepień zgłoszono 17 139 niepożądanych odczynów, z czego zdecydowana większość była łagodna – objawiała się najczęściej zaczerwienieniem lub krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Odnotowano również nieliczne przypadku bólu głowy, omdleń, gorączki, zawrotów głowy czy duszność.

Wariant Omikron to niejedyne zmartwienie. We Francji odkryto nowy wariant IHU. IHU ma być bardziej odporny na szczepionki i również bardziej zakaźny niż wersja wyjściowa wirusa.

Źródła: www.pap.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), www.instagram.com

Może Cię zainteresować