×

Nie można brać dwóch 500 plus na dzieci! Konieczny będzie częściowy zwrot pieniędzy

Ten mężczyzna jest Polakiem i ojcem dwóch córek, na które pobierał świadczenie 500 plus. Teraz musi oddać… 2 tysiące euro! Tak zdecydował w czwartek Federalny Trybunał Finansowy.

Kolejne sądy nie przyznawały mężczyźnie racji, gdy próbował walczyć o swoje.

500 plus do zwrotu

Mężczyzna został delegowany do pracy w Niemczech przez swojego szefa. Jednak później został tam już na stałe. W tym czasie pobierał świadczenie z programu Rodzina 500 plus na swoje dwie córki.

Jednocześnie, dzieci otrzymywały również Kindergeld. To niemieckie świadczenie, które jest wypłacane na każde z dzieci co miesiąc. Można uznać, że Kindergeld jest niemieckim odpowiednikiem polskiego świadczenia, wprowadzonego przez rząd w 2016 roku.

Teraz mężczyzna będzie musiał… zwrócić pieniądze.

Zgubiła go zachłanność?

Córki mieszkającego w Niemczech Polaka, pobierały jednocześnie dwa świadczenia – zarówno 500 plus, jak i Kindergeld. Gdy dowiedziały się o tym niemieckie instytucje, natychmiast interweniowały.

Nie tylko odliczyły mężczyźnie kwotę polskiego świadczenia (500 zł) od niemieckiego, ale zażądały zwrotu ponad 2 tysięcy euro. Ta kwota to swoista rekompensata za okres, w którym mężczyzna pobierał podwójne świadczenia na swoje córki.

Sprawa trafiła do sądu

Po tym, jak mężczyzna otrzymał nakaz zwrotu pieniędzy, zwrócił się ze skargą do niemieckiego sądu. Jak się okazało, to nie wystarczyło…

Mężczyzna skarżył się więc kolejnym niemieckim sądom, ale przegrywał wszystkie sprawy!

Postanowił się jednak nie poddawać. Twierdził, że na jego korzyść przemawia fakt, że to polski pracodawca oddelegował go do pracy w Niemczech. Nie przekonał tym również BFH z Monachium.

BFH to Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy. Jest najwyższą instancją niemieckiego sądownictwa finansowego.

Gdy ojciec dwóch córek poskarżył się na kolejne decyzje sądów, Trybunał odrzucił skargę i uznał, że 500 plus i niemieckie Kindergeld są świadczeniami tego samego rodzaju, nie można więc ich pobierać w tym samym czasie.

Dla ojca dwóch córek oznacza to, że musi zwrócić 2 tysiące euro. A dla pozostałych Polaków pracujących w Niemczech, że świadczenia wypłacane polskim pracownikom, muszą być pomniejszone o sumę świadczenia w Polsce, oczywiście jeśli takie pobierają.

Ta decyzja ma więc znaczenie dla wszystkich Polaków, którzy mają dzieci w ojczyźnie, a mieszkają i pracują w Niemczech

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Flickr (miniatura wpisu), Facebook.com, Pixabay.com

Polecane

Może Cię zainteresować