×

Będzie całkiem nowe 500 plus? To były już kolejny dodatek od rządu!

500 plus dla małżeństw z co najmniej 40-letnim stażem? Kilka miesięcy temu petycja o dodatkowe wsparcie finansowe seniorów trafiła do Sejmu. Komisja uznała, że warto zająć się tą sprawą. Przesłano już dezyderat do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Posłowie chcą, aby resort ocenił możliwość wprowadzenia tego programu w życie.

500 plus dla małżeństw? Petycja trafiła do Sejmu

W czerwcu br. przytaczaliśmy treść petycji o dodatkowe wsparcie finansowe dla małżeństw z co najmniej 40-letnim stażem, do której dotarł tabloid „Fakt”.

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich

– napisano w petycji, która trafiła do Sejmu.

Program 500+ dla małżeństw miałby być odpowiedzią na trudną sytuację seniorów w naszym kraju, a comiesięczna wypłata 500 zł – konkretną pomocą w podreperowaniu domowego budżetu.

500 plus dla małżeństw
Pixabay

Posłowie z Komisji ds. Petycji mają wątpliwości

Sejmowa Komisja ds. Petycji zajęła się tą sprawą i wystosowała pismo do resortu rodziny i polityki społecznej. Czego parlamentarzyści domagają się od rządu?

Komisja jest przekonana, że osoby żyjące w długoletnich związkach małżeńskich zasługują na szacunek i uznanie, ale ma też świadomość, że poziom dochodów wielu samotnych seniorów jest bardzo niski

– ujawnia „Fakt”, który dotarł do treści tego dezyderatu.

Wynika z niego, że posłowie chcą, aby ministerstwo oceniło możliwość i koszty wprowadzenia tego programu w życie. Chcą też wiedzieć, czy planowane jest wprowadzenie podobnych rozwiązań, mających na celu dodatkowe wsparcie seniorów.

Parlamentarzyści z Komisji ds. Petycji mają bowiem wątpliwości, czy pieniądze powinny trafić do małżeństw z długim stażem.

Czy zdaniem Ministra Rodziny i Polityki Społecznej dodatkowego wsparcia wymagają w większym stopniu osoby samotne, niesamodzielne oraz wdowy i wdowcy, czy też właśnie małżeństwa z wieloletnim stażem?

– pytają.

Warto bowiem wspomnieć, że w Sejmie jest już projekt ustawy zakładający większe wsparcie dla wdów i wdowców. Mogliby oni pobierać 25% renty rodzinnej przy zachowaniu swojego świadczenia albo dostawać rentę rodzinną i 25% swojej dotychczasowej emerytury.

500 plus dla małżeństw
Pixabay

Teraz od stanowiska resortu rodziny, na czele którego stoi Marlena Maląg, zależeć będzie, czy ruszą prace nad projektem dotyczącym wprowadzenia 500 plus dla małżeństw z wieloletnim stażem.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.fakt.pl, www.o2.pl
Fotografie: Pixabay

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij