×

Będzie 500 plus dla małżeństw? Trzeba spełnić jeden warunek

Będzie 500 plus dla małżeństw? To piękna inicjatywa. Warto ją rozważyć – mówi o nowym pomyśle była minister rodziny Elżbieta Rafalska. Jednak jest jeden ważny warunek, który para musiałaby spełnić, żeby otrzymać świadczenie.

Będzie 500 plus dla małżeństw?

Od sześciu lat przyznawany jest w Polsce program 500 plus na dziecko. To sztandarowy program PiS, który w dużej mierze przyczynił się do wygranej partii w wyborach. Jednak wiele osób ma uzasadnione wątpliwości co do tego, czy Polskę stać było na wprowadzenie i kontynuowanie programu.

Tymczasem pojawił się pomysł, by wprowadzić nowe 500 plus, tym razem dla małżeństw z odpowiednim stażem: 40-, 50-, lub 60-letnim. Petycja w tej sprawie wpłynęła do Sejmu. Jej autorzy zwracają uwagę na trudną sytuację seniorów w naszym kraju i przekonują, że w budżecie państwa na pewno znajdą się na to środki.

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich

– piszą autorzy petycji, której treść przytacza tabloid „Fakt”.

„To piękna inicjatywa”

W petycji podniesiono jeszcze jedną kwestię: zwrócono uwagę na to, że obecnie jest niewiele małżeństw z tak imponującym stażem.

Niestety, dziś długoletnie małżeństwo nie jest w modzie. Nawet w ogóle małżeństwo! Takich małżeństw jak nasze, 50 lat, tak naprawdę nie jest wiele. Budżet naszego państwa, jesteśmy o tym przekonani, na pewno wytrzyma takie koszty

– przekonują autorzy petycji.

Pomysł spodobał się Elżbiecie Rafalskiej – byłej minister rodziny, która zajmowała się wprowadzaniem 500 plus na dziecko.

Piękna inicjatywa. Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej

– stwierdziła Elżbieta Rafalska, cytowana przez „Fakt”.

O tym, że małżeństwo, nie tylko to z długim stażem, nie jest w modzie, świadczą dane z Głównego Urzędu Statystycznego. Wynika z nich, że w 2020 roku zawarto 145 tys. małżeństw. To o blisko 40 tys. mniej niż rok wcześniej i najmniej od 30 lat. Rozpadło się natomiast 51 tys. małżeństw.

„Fakt” informuje, że we wtorek 7 lipca petycją w sprawie 500 plus dla małżeństw z odpowiednim stażem, zajmą się posłowie.

Fotografie:

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x