×

500 plus dla małżeństw. W Sejmie pojawiła się propozycja dla par z długim stażem

Miało być 500 plus dla małżeństw, ale posłowie mają nową propozycję. Chodzi o wypłatę jednorazowego świadczenia dla par z długim stażem. Kto mógłby się ubiegać o pieniądze?

500 plus dla małżeństw

O tym rozwiązaniu wspominano już w czerwcu. Wtedy do Sejmu trafiła obywatelska petycja, która zakładała, że dodatkowe świadczenie, czyli 500 zł comiesięcznej pomocy, powinny otrzymywać małżeństwa, które mają za sobą przynajmniej 40-letni staż.

Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich

– argumentowali autorzy petycji. Wskazano też, że wprowadzenie świadczenia miałoby zapobiegać rozwodom i zachęcać do wstępowania w związki małżeńskie.

Co na to posłowie? Temat powrócił podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Petycji, która odbyła się 16 listopada. Pojawiła się nowa propozycja.

Medale zamiast pieniędzy?

Najpierw głos zabrał Piotr Gołębiewski z resortu rodziny. Przyznał, że idea jest słuszna, natomiast jeśli chodzi o wykonanie, resort ma nieco inną wizję.

Uhonorowanie związków małżeńskich co do zasady jest pozytywnym aspektem, ponieważ wzmacnia promocję rodziny, a z punktu widzenia demograficznego to właśnie w małżeństwach rodzi się najwięcej dzieci. Natomiast w naszej ocenie promocja małżeństwa może się odbywać w różnej formie, niekoniecznie finansowej. Jedną z form jest odznaczenie małżeństw, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim medalem za długoletnie pożycie małżeńskie. Odznaczenie takie nadaje prezydent na wniosek wojewody

– mówił Gołębiewski.

Jak można się domyślać, medalem nie będzie można zapłacić w aptece, a nawet w sklepie spożywczym. Ale – krótko mówiąc – małżeństw z długim stażem jest w Polsce tak dużo, że koszty proponowanej reformy byłyby zbyt wysokie. Jak wyliczał przedstawiciel resortu, w kraju jest ponad 156 tys. par będących razem 40 lat po ślubie, kolejnych 136 tys. par jest 45 lat po ślubie, a niemal 100 tys. małżeństw ma za sobą pół wieczny staż.

Jednorazowe świadczenie?

Medale medalami, ale wsparcie finansowe również by się przydało – stwierdzili posłowie KO. Posłanka Urszula Augustyn zaproponowała wprowadzenie jednorazowego wyższego świadczenia.

W ocenie ministerstwa jest to, w jakiej kondycji jest budżet, na ile można, a moim zdaniem należałoby wprowadzić jednorazowe wyższe świadczenie za wspólny staż, pamiętając że jest to tylko uhonorowanie ich za długi staż. Natomiast nie jest to świadczenie stałe, bo ono konstytucyjnie jest nie do obrony

— powiedziała posłanka, cytowana przez dziennik „Fakt”.

Posłanka przypomniała również o potrzebach osób samotnych.

Z drugiej strony logicznie każą nam myśleć o osobach, które są samotne i które wymagają opieki państwa, dlatego że los ich się tak ułożył

– dodała.

Minimalna emerytura to obecnie 1,2 tys. zł na rękę. Przy obecnej inflacji, życie z taką emeryturą to prawdziwa udręka, szczególnie, gdy senior nie może liczyć na pomoc bliskich osób.

Fotografie: stockvault.net (miniatura wpisu), www.stockvault.net

Może Cię zainteresować