Kategorie Inne

Od nowego roku ma ruszyć kolejny program 500+. Tym razem jednak nie dla dzieci

500 plus od samego początku dzieliło Polaków na dwa obozy. Podczas gdy jedni uznali świadczenie za bardzo potrzebe i pomocne, inni przyznali, że państwo rozdaje pieniądze, co jednocześnie przekłada się na wzrost cen. Teraz okazuje się, że nasz rząd przygotował kolejne udogodnienie. Tym razem tyczy się emerytów, a raczej… 500 plus dla emerytów! Jak to rozumieć?

Wyższe świadczenia dla emerytów

Flagowe świadczenie PiSu, jakim jest 500 plus, już od przyszłego roku na swój sposób może dotyczyć także najstarszych obywateli naszego kraju, czyli emerytów. Wiele osób z pewnością zastanawia się, skąd rząd weźmie na to wszystko pieniądze? Jak się okazuje, coraz więcej cudzoziemców znajduje zatrudnienie na polskim runku pracy. To m.in. dzięki nim liczba osób zatrudnionych w Polsce w skali zaledwie dwóch lat zwiękrzyła się aż o 0,8%. Taka kolej rzeczy sprawia, że stawki emerytalne mogą zwiększyć się średnio o 2,5%.

Z tego wynika również, że w trzy lata imigranci mogli zwiększyć fundusz emerytalny ZUS właśnie o ok. 2,5 proc. Ponieważ waloryzacja konta emerytalnego zależy od wzrostu realnego sumy przypisu składek, to imigranci wyraźnie zwiększą emerytury dla tych, którzy przejdą na świadczenie ZUS od lipca 2019 r. – powiedział Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl

Od nowego roku ma ruszyć kolejny program 500+. Tym razem jednak nie dla dzieci
Pixabay

Życie polskich emerytów poprawią nie tylko imigranci

Na wzrost ilości świadczeń przypadającym emerytom wpłynąć mają również polskie przepisy, które przewidują podwyżki emerytur.

Waloryzacja kapitału początkowego (to, co zgromadziliśmy przed 1999 r.) oraz składki na ubezpieczenie emerytalne zależą od inflacji i realnego wzrostu sumy przypisu składek wszystkich ubezpieczonych – czytamy w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 25 ust. 6)

Od nowego roku ma ruszyć kolejny program 500+. Tym razem jednak nie dla dzieci
Pixabay

Zważając na to, że w latach 2016 i 2017 wskaźnik waloryzacji wynosił odpowiednio 106,37% i 108,68% oznacza to, że kapitał emerytalny (z wyłączeniem subkonta, które jednak w niewielkim stopniu zwiększa świadczenie odchodzących niedługo na emeryturę) został powiększony o 6,37 proc. oraz o 8,68 proc. Można się spodziewać, że podobny wynik do 2017 r. zostanie również osiągnięty w 2018 r., biorąc pod uwagę wpływy do ZUS-u za trzy kwartały bieżącego roku – dodał główny analityk Cinkciarz.pl w rozmowie z SuperExpressem

Na podstawie rosnących zatrudnień imigrantów, a także dzięki sprzyjającej koniunkturze finansowej, szacuje się, że polski emeryt będzie mógł liczyć średnio na 500 złotych miesięcznie więcej świadczenia emerytalnego. 

Ta informacja z pewnością ucieszy wszystkich starszych obywateli naszego kraju!