×

500 złotych mandatu „za dziecko”?! Policja nie ma litości dla rodziców

500+ na zapłatę mandatu za dziecko to bardzo realny scenariusz, który wkrótce może stać się rzeczywistością niejednej, polskiej rodziny. Zgodnie z nowymi zasadami dzieci powyżej 5 roku życia są zobowiązane do zakrywania twarzy. Psychologowie radzą w sieci, jak zmusić dziecko do zasłaniania ust i nosa.

Nikt się nie uchroni

W związku z nasilającą się epidemią koronawirusa, sytuacja w Polsce uległa znacznemu pogorszeniu. Specjaliści nie wykluczają nawet, że ze względu na szybko rosnącą ilość zakażeń niebawem może zostać wprowadzony stan nadzwyczajny. Już teraz zgodnie z obowiązującymi regulacjami, nakaz zakrywania ust i nosa dotyczy niemal wszystkich. Zwolnione są z niego wyłącznie dzieci do 5. roku życia, osoby posiadające całościowe zaburzenia rozwoju, chorzy psychicznie, niepełnosprawni intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz osoby mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Oznacza to, że z noszenia maseczki nie są zwolnione dzieci powyżej 5 roku życia. Niestety wielu rodziców nie chce lub nie potrafi przekonać swojego dziecka do zakrywania twarzy. W związku z tym, w sieci pojawiło się sporo mniej lub bardziej kontrowersyjnych porad, mówiących o tym, jak zmusić dziecko do noszenia maseczki. Na jednym z portali dla rodziców możemy przeczytać następującą wskazówkę:

Załóż ją i zdejmij kilka razy, aby dziecko zobaczyło, że nadal jesteś sobą.

Część dzieci nie chce nosić maseczki, ponieważ obawia się utraty własnej tożsamości. Eksperci publikują w związku z tym, rozmaite sposoby na zachęcenie dzieci do zasłaniania ust i nosa. Która z metod jest najlepsza?

500+ na zapłatę mandatu za dziecko

Już niebawem wielu rodziców może stanąć w sytuacji konieczności zapłacenia mandatu za swoje dziecko, które nie nosi maseczki ochronnej. Perspektywa przeznaczenia 500 złotych pochodzących z programu rodzina 500+ na karę finansową nie każdemu się podoba. Dr Harold Koplewicz, prezes Child Mind Institute radzi, jak wyjaśnić dziecku konieczność zakrywania twarzy, aby uniknąć potencjalnego mandatu.

Myślę, że ważne jest, aby wyjaśnić dzieciom, że ludzie noszą maski jako sposób na pomaganie innym – w przeciwnym razie zakładają, że są niebezpieczne.

Zdaniem dr Christophera Willarda, psychologa z Cambridge dobrym pomysłem na zachęcenie dzieci do noszenia maseczek jest wspólne projektowanie maski dla siebie i dla rodziców.

Przećwicz zakładanie, zdejmowanie i noszenie ich w domu dla zabawy, starajcie się czytać sobie nawzajem za pomocą oczu. Tego rodzaju rzeczy nieco znormalizują maski i sprawiają, że będą mniej przerażające.

Pomocne może okazać się zasugerowanie dziecku, że wielu superbohaterów nosi maski.

My też możemy być superbohaterami i chronić innych ludzi przed zarazkami, nosząc te maski przez jakiś czas.

Fotografie: Twitter, pixabay.com

Może Cię zainteresować

zamknij