×

Andrzej Duda zapowiada nowe świadczenie. 400 plus nawet dla 700 tys. Polaków

II tura wyborów prezydenckich zbliża się nieubłaganie, dlatego kandydaci zaczęli składać pierwsze obietnice. 400 plus dla strażaków to najnowsza propozycja Andrzeja Dudy. Czy kontynuacja polityki rozdawnictwa okaże się skuteczna?

400 plus dla strażaków

Choć jeszcze niedawno PiS zarzekał się, że nie stworzy już nowych programów oferujących wsparcie finansowe wybranym grupom społecznym, a 500 plus na każde dziecko nie będzie już rozwijane, Andrzej Duda zapowiedział, że zagwarantuje strażakom 400 plus. Podczas wieczoru wyborczego obecny prezydent złożył swoją pierwszą obietnicę przed II turą. Zapowiedział, że członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej, czyli grupa licząca około 700 000 ludzi otrzyma dodatkowe świadczenia emerytalne. Miałoby ono wynieść aż 400 złotych w przypadku najbardziej doświadczonych strażaków. Duda nie omieszkał nawiązać do osiągnięć partii rządzącej w dziedzinie wsparcia dla przedstawicieli służb mundurowych. Powiedział też, że w czasie kampanii wyborczej zauważył, że problemem jest brak świadczeń emerytalnych dla członków OSP.

Czas jest, żeby rozwijająca się Polska pomyślała o jakimś świadczeniu emerytalnym dla tych, co lata przesłużyli w Ochotniczej Straży Pożarnej. Po cichu mi o tym mówią na dziesiątkach, setkach spotkań, które odbywam z rodakami w całej Polsce.

400 plus dla strażaków 2
Twitter

Strażacy są przeciwni

Wbrew oczekiwaniom sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, nie wszyscy strażacy są zadowoleni z propozycji tzw. 400 plus. Były senator i wieloletni samorządowiec z Podkarpacia, wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Janusz Konieczny powiedział:

Niech się bierze do roboty, a nie tylko gada. Przecież w Sejmie od trzech lat znajduje się projekt ustawy w tej sprawie. PiS skierował go do konsultacji w trzech komisjach, czyli sejmowej zamrażarki.

Janusz Konieczny przypomniał, że przed kilkoma miesiącami zaprezentował projekt ustawy w Sejmie. Niestety, na sali obrad obecnych było zaledwie kilku polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Ja byłem kiedyś senatorem i wiem, o co tu chodzi. Andrzej Duda wspomniał o dodatku, bo w zeszłym tygodniu Rafał Trzaskowski, obiecał nam 5 proc. dodatku emerytalnego za każde 10 lat pracy przy akcjach. Środowisko strażackie uodporniło się na obietnice.

400 plus dla strażaków 3
Twitter

Dotychczasowe obietnice

Do tej pory program wyborczy Andrzej Duda obejmował przede wszystkim utrzymanie pakietu świadczeń socjalnych, które zostały już wprowadzone oraz tworzenie nowych form wsparcia. Obecny prezydent deklarował także wprowadzenie emerytur stażowych (uzależnionych od stażu pracy, a nie od wieku) oraz poświęcenie dodatkowych funduszy na leczenie chorób rzadkich. Jednym z kluczowych elementów programu Andrzeja Dudy jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. W dziedzinie energetyki obecny prezydent postuluje nieznaczne zmniejszanie udziału energii pochodzącej z węgla oraz budowę farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Fotografie: Twitter, www.instagram.com

Może Cię zainteresować

zamknij