×

Nowe świadczenie 240+. Może otrzymać je każdy, ale jest jeden warunek do spełnienia

Jedni powiedzą, że rząd rozdaje pieniądze, inni, że robi wszystko, aby Polakom żyło się lepiej. Podsumowując, odkąd PiS przejęła władze, w życie weszło 500 plus, 300 plus i Mama plus. Teraz okazuje się, że na tym jednak nie koniec. O ile wspomniane wcześniej świadczenia należą się określonej grupie osób, o tyle teraz szanse na dodatkowe pieniądze mają mieć wszyscy! Rząd chce wprowadzić 240 plus. Jest jednak jeden warunek

240 plus. Jest jednak jeden warunek

Rząd chce dać obywatelom 240 złotych co roku i 250 złotych jednorazowej opłaty powitalnej. Jest jednak jeden warunek, aby otrzymać te pieniądze. Otóż będą mogły liczyć na nie osoby, które przystąpią do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) – nowego programu oszczędzania, który wchodzi w życie od 1 lipca. Wspomniane wcześniej kwoty mają zachęcić Polaków do odkładania pieniędzy na dodatkową emeryturę.

240 plus

Takie rozwiązanie nie wzięło się z przypadku

Polacy w przeszłości zawiedli się już na Otwartych Funduszach Emerytalnych, dlatego boją się po raz kolejny podejmować tego typu działań. Dodatkowo przystąpienie do Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie wiązać się z tym, że zarobki każdego miesiąca będą niższe – w grę wejdą nowe składki niezależnie od kwoty wpłacanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość podstawowej składki pracowników

O jakich kwotach tutaj mowa? Otóż podstawowa składka pracownika wynosić będzie 2 procent pensji brutto. Osoby, które zarabiają mało, mogą odkładać 0,5 procent pensji. Bez względu jednak na tę kwotę, przystępując do PPK każdy będzie mógł liczyć na taką samą kwotę, czyli 240 złotych dopłaty rocznie. Warto również zaznaczyć, że nie trafi ona bezpośrednio do ręki danej osoby. Będzie ona natomiast dostępna na specjalnym rachunku w PPK.

Ile można odłożyć dzięki PPK?

Zacznijmy od tego, że w PPK będzie można odkładać pieniądze do 60. roku życia. Wszystko zależy więc od wieku, w jakim przystąpimy do Pracowniczych Planów Kapitałowych. 50-latek będzie mógł otrzymać ekstra 2650 złotych od państwa. 40-latek może otrzymać w sumie 5300 złotych. Adekwatnie najwięcej będą mogli uzyskać w ten sposób 18-latkowie, bowiem suma dopłat w ich przypadku może wynosić prawie 11 tys. złotych. Oczywiście pod warunkiem, że przez kolejne 42 lata będą oszczędzać w PPK bez przerwy.

Czy pieniądze w PPK można stracić? Okazuje się, że tak

Wystarczy, że wystąpimy z PPK przed 60. rokiem życia, a pieniądze, które trafią do Pracowniczych Planów Kapitałowych „przepadną”. To jednak nie jedyny przypadek, kiedy może do tego dojść. Warto pamiętać, że w ciągu roku musimy wpłacić do PPK co najmniej 472,50 złotych składek – w tym swoich i pracodawcy.

Odpowiedź na pytanie, czy warto decydować się na 240 plus pozostawiamy już Wam.

Może Cię zainteresować