×

Z morza wyłowiono aż 13 ciał. Wszystkie należą do kobiet

Władze włoskie donoszą, że co najmniej 13 kobiet zginęło, gdy próbowało z innymi migrantami dopłynąć łodzią do Włoch. Do tragedii doszło na Morzu Śródziemnym w nocy z niedzieli na poniedziałek. Łącznie na pokładzie znajdowało się około 50 osób.

13 kobiet zginęło po tym, gdy przeciążona łódź wywróciła się w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa

Jednak według tego, co przedostało się do mediów, zginąć miało ponad 20 osób, ale do tej pory wyłowiono jedynie 13 ciał kobiet. 22 osoby zostały uratowane. Z ich słów wynika niestety, że poza kobietami i mężczyznami, na pokładzie znajdowało się jeszcze ośmioro dzieci.

Migrant / refugee boat on the beach at Therma

Prawie wszyscy to obywatele Tunezji

Według tego, co podaje agencja ONZ, większość osób, która znajdowała się na przepełnionym statku, to obywatele Tunezji. W ostatnim czasie nasiliła się migracja osób z tego kraju, ale także z Afryki Subsaharyjskiej. Burmistrz wyspy Lampedusa, Toto Martello powiedział:

Dosyć masakr na morzu. Nie możemy nadal obserwować rozładowywania ciał biednych ludzi, którzy realizują marzenie, by polepszyć swoje życie. Politycy muszą w końcu zareagować

Jedna z osób, która przeżyła, powiedziała, że straciła w tragedii siostrę i ośmiomiesięczną siostrzenicę. Na wodzie cały czas pracują niezastąpieni ratownicy, którzy szukają zaginionych migrantów. Według osób, które podróżowały statkiem, brakuje jeszcze kilkoro dzieci. Cały czas trwa akcja ratunkowa. Mimo że wiele osób żyje w przeświadczeniu, że ratownicy szukają już ciał, a nie żywych osób, oni sami wierzą, że ktoś jednak przeżył.

181206-G-G0107-1002

Sześć lat temu miała miejsce podobna tragedia

Niemalże dokładnie sześć lat temu ponad 360 osób zginęło w katastrofie na wodzie. Europa rozpoczęła operację wojskową, mającą na celu zatrzymanie szlaków przemytowych po tym, jak setki kolejnych osób zginęło w Libii w statkach przewożących migrantów w kwietniu 2015 roku. Niestety nie jest to na tyle rozwinięte, aby dokładnie wyłapać wszystkie podobne akcje. Do poszukiwań dochodzi jedynie z powietrza, co niestety według grup humanitarnych często nie jest wystarczające.

160729-N-EU999-007

Szokujące liczby

Charlie Yaxley, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców, powiedział, że statystki są porażające:

Tylko w tym roku w regionie Morza Śródziemnego zginęło ponad tysiąc osób, większość na trasie z Libii do Europy

lampedusa

Każda minuta jest na wagę złota

_________________________
*Zdjęcia mają charakter poglądowy

Napisz do nas, jeśli spotkała Cię historia, którą chcesz się podzielić: redakcja@popularne.pl

Polecane