×

Pogrzeb zmarłego migranta w Bohonikach. 24-latek zginął miesiąc wcześniej

15 listopada odbył się pogrzeb zmarłego migranta w Bohonikach (woj. podlaskie). 24-letni Syryjczyk Ahmed jest pierwszym pochowanym w Polsce imigrantem od wybuchu kryzysu na granicy.

Śmierć 24-letniego Syryjczyka

Ahmed jest jedną z ofiar konfliktu na granicy polsko-białoruskiej. Zginął miesiąc temu. Jak poinformował polski fotograf Maciej Moskwa, mężczyzna najprawdopodobniej utopił się w Bugu. Jego ciało znaleziono w lesie przy granicy. Miał zaledwie 24 lata.

Według relacji towarzyszącego mu w podróży przyjaciela, do wejścia do rzeki zmusili ich białoruscy pogranicznicy. Ahmad nie potrafił pływać, utonął

– relacjonuje Moskwa.

Pogrzeb Ahmeda to pierwszy pochówek migranta, który zginął w związku z kryzysem migracyjnym na granicy. Pierwszy, ale nie ostatni. Według oficjalnych danych po obu stronach granicy znaleziono już co najmniej 11 ciał imigrantów. Osiem ciał odkryto po polskiej stronie.

W piątek 12 listopada pod Wólką Terechowską (w powiecie hajnowskim) odnaleziono ciało 20-letniego Syryjczyka, który najprawdopodobniej zmarł z wychłodzenia. Młodego mężczyznę znalazł pracownik zakładu usług leśnych.

Pogrzeb zmarłego migranta w Bohonikach

Ceremonia pogrzebowa 24-letniego Ahmeda rozpoczęła się 15 listopada o godz. 16 przed meczetem w Bohonikach, gdzie odbyła się modlitwa, zorganizowana przez członków Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej Bohoniki.

Natomiast usługi pogrzebowe nieodpłatnie świadczył jeden z prywatnych zakładów pogrzebowych z Sokółki. Młody mężczyzna spoczął w trumnie. O pogrzebie poinformowano rodzinę 24-letniego Syryjczyka.

Uroczystość pogrzebowa powinna się odbyć już kilka tygodni temu. Niestety nie było to możliwe.

Zgodnie z zasadami islamu, zmarły powinien zostać pochowany jak najszybciej od chwili śmierci (najlepiej w ciągu 24 godzin). Ciało powinno zostać obmyte i zawinięte w całun. W tym przypadku – z uwagi na stan, w jakim znajdują się zwłoki – nie będzie to możliwe

– poinformowała na Facebooku dziennikarka Małgorzata Wach przed uroczystościami pogrzebowymi.

Rodzina i przyjaciele zmarłego oglądali ceremonię pogrzebową za pośrednictwem telefonu, który trzymał jeden z mieszkańców Podlasia.

Jutro przed południem w Bohonikach wyznawcy islamu pochowają syryjskie dziecko, które zmarło w łonie matki. Kobieta poroniła w lesie. Obecnie walczy o życie w szpitalu w Hajnówce.

Według oficjalnych danych, obecnie przy granicy może przebywać nawet do 4 tys. migrantów. Z Mińska wciąż napływają nowe osoby, w tym kobiety i dzieci. Białorusini traktują ich jak „mięso armatnie”. Regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich. Polski rząd wraz z Łotwą i Litwą rozważa skorzystanie z artykułu 4. Paktu Północnoatlantyckiego.

Fotografie: Wikipedia (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij