×

12 listopada nie wszystkie sklepy będą zamknięte. Ale zakupy lepiej zrobić już dzisiaj

W połowie tygodnia Sejm przegłosował ustawę dotyczącą ustanowienia 12 listopada dniem wolnym. Po podpisaniu dokumentu przez Prezydenta dodatkowy dzień wolny stał się faktem. Tak szybka zmiana, która ma na celu danie możliwości rodakom odpowiedniego świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, niestety wywraca codzienne życie do góry nogami. Sprawdźcie zatem, które instytucje w ten dzień będą czynne, a które nie.

Z informacji podanych przez portal gazeta.pl wynika, że Polacy, w poniedziałek 12 listopada, by znaleźć otwarty sklep czy aptekę, będą musieli się natrudzić.

Sklepy

Według wprowadzonej w życie ustawy, sklepy w poniedziałek będą zamknięte. W ten dzień będą obowiązywać zasady takie jak przy tzw. “niedzielach niehandlowych”. Wyjątek będą stanowić jedynie placówki wymienione w ustawie tj. kwiaciarnie, lecznice weterynaryjne, sklepy z dewocjonaliami, kioski czy apteki.

Szkoły, przedszkola, uczelnie

W poniedziałek zajęcia dydaktyczne się nie odbędą. Zamknięte zostaną szkoły, przedszkola oraz żłobki. Ucieszą się także studenci – uczelnie w ten dzień będą nieczynne.

Poczta

Placówki pocztowe będą nieczynne, jednak z małymi wyjątkami. Poczta Polska poinformowała, że 12 listopada otwarte będą tylko niektóre punkty. Zgodnie z udostępnioną przez instytucję listą, sprawy na poczcie w poniedziałek będzie można załatwić w takich oddziałach jak: UP Białystok 1, UP Bydgoszcz 1, UP Toruń 1, UP Włocławek 1, UP Gdańsk 50, UP Katowice 1, UP Kielce 1, UP Kraków 53, UP Lublin 1, UP Łódź 40, UP Olsztyn 2, UP Rzeszów 2, UP Szczecin 2, UP Warszawa 1, UP Radom 1.

Sądy

W poniedziałek sądy będą nieczynne, a co za tym idzie zaplanowane na ten dzień rozprawy się nie odbędą – poinformowała gazeta.pl. Portal podał również, że sądy będą informować wszystkich zainteresowanych o zmianie terminów rozpraw. Jednak ze względu na krótki czas, jaki im na to został – nie do wszystkich ta informacja może dotrzeć na czas. Co więcej, portal zauważa, że na większości stron internetowych sądów informacji o 12 listopada jako o dniu wolnym nie znajdziemy.

Szpitale

Praca szpitali 12 listopada nie zostanie w żaden sposób zachwiana. W dalszym ciągu każdy, kto potrzebować będzie w ten dzień pomocy może zgłosić się do najbliższej jednostki. Warto jednak podkreślić, że wszystkie przychodnie, placówki prywatne, sanepid czy punkty ambulatoryjne będą nieczynne.

Banki

Placówki banków w poniedziałek będą zamknięte. Z kolei przelewy internetowe będą realizowane dokładnie tak jak w dzień roboczy. Dlatego też nie będzie problemów z wykonaniem przelewów ekspresowych. Należy jednak pamiętać, że pieniądze wysłane w poniedziałek po południu, według standardowej procedury, zostaną zaksięgowane dopiero na drugi dzień.

Urzędy

Wszystkie urzędy 12 listopada będą nieczynne. W ten dzień zamknięte będą również wszystkie oddziały ZUS-u.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska będzie działać bez zakłóceń. Warto jednak upewnić się, czy w ten dzień nie został zmieniony rozkład jazdy.

Pociągi

Pociągi będą kursować normalnie. Pociągi PKP Intercity będą jeździły w tym dniu zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Co więcej, w ten dzień będzie obowiązywał także bilet weekendowy.

Obiekty sportowe

Tutaj wszystko zależy od właścicieli obiektów. Nie ma bowiem obowiązku zamykania punktów rekreacyjnych 12 listopada. Dlatego też chętni powinni kontaktować się bezpośrednio z informacją danego obiektu.

Może Cię zainteresować