×

10 zasad dla powracających do szkół we wrześniu. MEN o restrykcjach dla uczniów

„Obecna sytuacja epidemiczna pozwala na otwarcie w przytłaczającej większości placówek oświatowych” – powiedział minister Piontkowski podczas konferencji prasowej. Jednak wielu ekspertów wykazuje się zdecydowanie mniejszym optymizmem. Czy sytuację uda się opanować dzięki stosowaniu się do restrykcji? MEN wierzy, że tak. Dlatego  przygotował 10 zasad dla powracających do szkół we wrześniu.

Otwierać czy nie otwierać? Oto jest pytanie

Zdania „uczonych”, a w tym przypadku raczej polityków, lekarzy, nauczycieli, uczniów, rodziców itd., są mocno podzielone. Czy strach przed 1 września jest uzasadniony? Czy optymizm MEN nie jest na wyrost?

Szkoła to nie tylko dzieci. Szkoła to tak samo personel pedagogiczny, który często jest w wieku przedemerytalnym. W związku z tym, jeżeli dzieci będą mogły nie nosić zasłon ust i nosa w szkole, to praktycznie przy każdym głośnym kichnięciu czy kaszlnięciu ze strony uczniów, nauczyciel najprawdopodobniej będzie szybko dostawał stanu przedzawałowego

– powiedział dr Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z TVN24.

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 715 nowych zachorowaniach na Covid-19. Dzisiaj o kolejnych 811 przypadkach zakażenia. Każdego dnia raporty resortu zdrowia przedstawiają podobne dane. W końcu może się okazać, że dodatkowym problemem we wrześniu będą braki kadrowe.

Mam sygnały od nauczycieli i pracowników administracji z grupy ryzyka – jeśli nie będzie odpowiedniego zabezpieczenia przed koronawirusem, pójdą na zwolnienia lekarskie

– cytuje dyrektora jednej ze szkół portal wp.pl.

Lekarze przestrzegają, że kulminacja jesiennych infekcji z koronawirusem, może być zabójcza.

10 zasad dla powracających do szkół we wrześniu

Ministerstwo Edukacji Narodowej zdaje się mieć najmniej wątpliwości. W trakcie konferencji prasowej minister Piontkowski podkreślił, że w większości państw europejskich dzieci wróciły do nauki stacjonarnej. MEN od tygodni pracuje nad nowymi przepisami, by zapewnić bezpieczny powrót do szkół 1 września.

To 10 zasad, które przedstawił szef resortu edukacji:

#1 Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu

#2 Często myj ręce

#3 Nie dotykaj oczu, ust i nosa

#4 Zrezygnuj z podawania ręki na powitanie

#5 Uważnie słuchaj poleceń nauczyciela

#6 Używaj tylko własnych przyborów szkolnych

#7 Spożywaj swoje jedzenie i picie

#8 Unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw

#9 Jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela

#10 Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach

Izabela Kucharska – zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego, wyjaśniła dodatkowo, że każdy, kto podejrzewa zakażenie konkretnej osoby lub wie, że jest zakażona, może ją zgłosić do sanepidu. A to rozpocznie procedury epidemiczne.

Czy to wystarczy, żeby uczniowie i pracownicy szkół czuli się bezpiecznie?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować