×

Życzenia wielkanocne od pary prezydenckiej. „Optymizmu i zdrowia”

Życzenia wielkanocne od Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy popłynęły do wszystkich Polaków rozsianych na całym świecie. Para prezydencka nie ukrywała, że ze względu na pandemię Wielkanoc ma inny charakter niż dotychczas. Oboje życzyli obywatelom zdrowia i optymizmu.

Święta w cieniu pandemii

W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, Święta Wielkanocne mają wygląd zupełnie odmienny od tego, który znamy z tradycji. Ze względu na epidemię COVID-19 i panujące wytyczne, wiele osób nie odwiedzi swoich krewnych i nie zasiądzie w ich gronie do świątecznego śniadania.

Po raz kolejny także, kościoły w całym kraju będą świecić pustkami. Mówi się nawet, że przez zaniechanie organizacji niektórych obrzędów, młodzi obywatele w przyszłości nie będą ich kontynuować i w efekcie wybrane zwyczaje, jak np. święcenie pokarmów czy polewanie się wodą w Lany Poniedziałek, mogą zaniknąć.

Tymczasem na internetowej stronie Kancelarii Prezydenta oraz w mediach społecznościowych pojawiły się oficjalne życzenia od pary prezydenckiej. W nagraniu przygotowanym specjalnie na tę okazję możemy usłyszeć słowa prezydenta:

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy w kraju i poza granicami Rzeczypospolitej. Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzymy Państwu nowej nadziei oraz wewnętrznego odrodzenia i spokoju. Niech te szczególne dni przyniosą wytchnienie od trosk dnia codziennego, aby z nowymi siłami realizowali Państwo swoje tegoroczne plany i zamierzenia.

Z kolei, Agata Kornhauser-Duda powiedziała:

W polskiej tradycji Wielkanoc ma głęboki wymiar religijny odnoszący się do najważniejszych prawd i symboli chrześcijaństwa.

Życzenia wielkanocne od pary prezydenckiej

Pierwsza dama przypomniała, że kwintesencją Świąt jest miłość, która potrafi przezwyciężyć absolutnie wszystko:

Przypomina, że ofiarna miłość to moc, która zwycięża zło, śmierć i zwątpienie. Niech więc obok tradycyjnych zwyczajów, ozdób i potraw nie zabraknie w naszych domach uśmiechu, dobrych rozmów i wzajemnej życzliwości.

Z kolei, prezydent ku zaskoczeniu wszystkich stwierdził, że to następne Święta Wielkanocne, które znacząco różnią się od tych tradycyjnych. Przypomniał przy tym, aby w tym wyjątkowym czasie nie zapominać o bezpieczeństwie epidemiologicznym:

Będziemy je przeżywać zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo nasze, naszych najbliższych i innych osób. Wypełniamy zalecenia specjalistów, bo ufamy, że przyniesie to pozytywne efekty teraz i w nadchodzących miesiącach.

Pierwsza dama prosiła, abyśmy nie zapominali o wszystkich tych, którzy na własnej skórze odczuwają skutki pandemii:

Tak, abyśmy wszyscy przetrwali ten trudny czas w dobrym zdrowiu. Niech wyjątkowa atmosfera tych dni pozwoli nam spojrzeć w przyszłość z nadzieją i optymizmem. Niech umocni w nas wytrwałość i wiarę, że razem możemy pokonać pandemię oraz wszelkie związane z nią trudności.

Na sam koniec Andrzej Duda powiedział:

Proszę przyjąć życzenia błogosławionych, pełnych zdrowia i pogody Świąt Wielkanocnych.

Fotografie: Twitter, Instagram

Może Cię zainteresować