×

Czy można odwiedzić rodzinę w Wielkanoc? Obostrzenia jasno regulują tę kwestię

Czy można odwiedzić rodzinę w Wielkanoc? Wprowadzenie przez rząd nowych obostrzeń spowodowało, że spora część Polaków zadaje sobie pytanie, czy w tegoroczne święta może podróżować do innych regionów kraju. Okazuje się, że w rozporządzeniu znajduje się jednoznaczne wyjaśnienie.

Zakaz przemieszczania się?

Ze względu na nieustannie rosnącą dzienną liczbę zakażeń, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zaostrzeniu zasad. Od 27 marca do 9 kwietnia na terenie całej Polski obowiązują nowe obostrzenia, które ograniczają wybrane swobody obywatelskie. Rząd podjął decyzję m.in. o zmniejszeniu limitów osób w kościołach, zamknięciu salonów fryzjerskich oraz żłobków i przedszkoli. Wiele osób sądziło, że rządzący posuną się o krok dalej i uniemożliwią Polakom podróżowanie po terytorium kraju. Ostatecznie jednak tak się nie stało.

W związku z tym, że wprowadzane w przeszłości ograniczenia mobilności okazały się nielegalne, rząd powstrzymał się od nakładania tego kontrowersyjnego obostrzenia. Niemniej jednak, Ministerstwo Zdrowia rekomenduje, aby w tym roku Święta Wielkiej Nocy spędzić w niewielkim gronie, najlepiej tylko z domownikami. Adam Niedzielski zapowiedział, że nie zostaną ogłoszone żadne regulacje prawne, ale wskazane jest rozsądne, odpowiedzialne zachowanie.

Czy można odwiedzić rodzinę w Wielkanoc?

Brak ograniczeń w przemieszczaniu się na terenie Polski oznacza, że świąteczny czas spokojnie można spędzić z najbliższymi. Ministerstwo Zdrowia apeluje jednak, aby w miarę możliwości powstrzymać się od ryzykownych podróży. Osoby, które zamierzają wybrać się do innego miasta powinny mieć na uwadze, że wszystkie hotele są zamknięte. Jedyną opcją noclegu pozostaje spędzenie nocy we własnym samochodzie. Co więcej, ograniczenia dotyczą także branży gastronomicznej. Restauracje w dalszym ciągu wydają posiłki tylko na wynos.

W czasie podróży obowiązkowo trzeba mieć przy sobie maseczkę ochronną. Obowiązkowe jest posiadanie jej również w samochodzie. Oczywiście nie ma potrzeby noszenia jej przez cały czas podróży, ale należy ją ubrać w razie zatrzymania się na stacji paliw lub w trakcie kontroli policji.

Ponadto, Polacy którzy będą wracać do kraju przez południową granicę muszą okazać negatywny test na COVID-19. Brak ważnego badania będzie skutkował koniecznością udania się na kwarantannę.

Kościoły będą otwarte

Pomimo epidemii COVID-19, w Święta Wielkanocne kościoły nadal będą otwarte. W świątyniach również obowiązuje reżim sanitarny. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w piątek przypomniał, że jego przestrzeganie jest teraz priorytetem.

Zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

W oficjalnym apelu arcybiskup zaapelował o stosowanie się do obostrzeń.

Zwracam się do wiernych i duchownych o pilne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: jedna osoba na 20 m kw., dystans 1,5 m, dezynfekcja i noszenie maseczek. Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania. Księża proboszczowie i rektorzy niech zadbają o zachowanie tych zaleceń sanitarnych.

Fotografie: Freepik (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij