×

15 niecodziennych tradycji z różnych części świata. Dla wielu mogą okazać się zaskoczeniem

Chyba każdemu z nas, przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć szoku kulturowego. W krajach europejskich zazwyczaj wiemy, czego się spodziewać, ale kiedy podróżujemy poza nasz kontynent możemy się bardzo zdziwić.

Podróże kształcą

Zwiedzanie innych krajów i poznawanie ich kultury to świetny sposób na poszerzanie naszej wiedzy. Tym bardziej, że zwyczaje panujące w niektórych z nich są zupełnie inne od tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Zebraliśmy dla was kilka niesamowitych tradycji z różnych krajów, które zaskoczą nawet wytrawnego podróżnika.

#1 Pozdrawianie innych przez splunięcie w Kenii

Plucie jest uznawanych za obraźliwe w wielu krajach. Jednak w kulturze Masajów ma zupełnie inne znaczenie. Przy powitaniu Masajowie plują w ręce przed wymienieniem uścisków dłoni. Dodatkowo w tej kulturze spluwanie na pannę młodą i nowo narodzone dzieci jest uznawane za błogosławieństwo.

#2 Żadnych żółtych róż w Meksyku

Pexels/Pixabay

Pexels/Pixabay

W wielu krajach wręczenie komuś żółtych kwiatów jest kiepskim pomysłem, ponieważ są kojarzone z zazdrością. W Meksyku podarowanie żółtych róż to wyjątkowy błąd, ponieważ symbolizują śmierć.

#3 Tłuczenie szkła i porcelany w Niemczech

Tłuczenie talerzy w czasie świętowania, zwykle kojarzy nam się z Grecją. Jednak u naszych zachodnich sąsiadów panuje podobny zwyczaj. W dniu ślubu, Niemcy tłuką szkło i ceramikę przed domem narzeczonej. Według tradycji, panna młoda powinna posprzątać rozbite naczynia, a pan młody poczęstować gości wódką. Co ciekawe, zwyczaj ten można też spotkać w niektórych zachodnich regionach Polski.

#4 Nieużywanie papieru toaletowego w Indiach

Ten zwyczaj może zaskoczyć wielu podróżników. Okazuje się, że papier toaletowy nie jest standardowym wyposażeniem łazienek w Indiach. Obok muszli klozetowej można za to znaleźć miseczkę z ciepłą wodą, przeznaczoną do umycia się po skorzystaniu z toalety.

#5 Spóźnienie się w Wenezueli

Wenezuela jest krajem, w którym wypada się spóźnić. Niezależnie od tego, czy chodzi o spotkanie, imprezę czy inne wydarzenie, przybycie z opóźnieniem jest zupełnie normalne, a nawet pożądane.

#6 Niekorzystanie z łazienki po ślubie w Indonezji

Ta tradycja jest wyjątkowo szokująca. Członkowie społeczności Tidong wierzą, że skorzystanie z łazienki w ciągu 3 dni po ślubie, przynosi nieszczęście. Rodzina nowożeńców pilnuje, żeby przez ten czas nie wybrali się do toalety. Młoda para przyjmuje przez 3 dni po ślubie niewielkie ilości pożywienia i wody, żeby nie złamać tradycji.

#7 Rzucanie cynamonem w Danii

Ten duński zwyczaj sięga XVI wieku i jest nadal kultywowany. Jeżeli osoba obchodząca urodziny nie jest w związku, jej przyjaciele obrzucają ją cynamonem. Tradycja nawiązuje do duńskich kupców handlujących przyprawami, którzy nie mieli czasu na małżeństwo, ponieważ podróżowali po całym kontynencie.

#8 Na Węgrzech nie stukamy się szklankami

W większości krajów, wzniesienie toastu zwieńczamy stuknięciem się szklankami. Ten zwyczaj nie dotyczy Węgier. Ta zasada wywodzi się z sytuacji z 1848, kiedy Austriacy po pokonaniu węgierskiej rewolucji świętowali właśnie przez stuknięcie się szklankami. Dlatego, Węgrzy postanowili, że nie będą tego robić przez następne 151 lat.

#9 Nakładanie rękawicy z „mrówek pocisków” w Brazylii

Ludność Sateré-Mawé zamieszkująca w brazylijskiej części Amazonii, pozostaje wierna wyjątkowo brutalnemu zwyczajowi. Chłopcy po osiągnięciu określonego wieku muszą odprawić tradycyjny taniec, mając na sobie rękawice z mrówkami z gatunku Paraponera clavata. Te owady są również znane pod nazwą „mrówki-pociski”, ponieważ ból po ich ugryzieniu jest porównywalny do tego, który czują ofiary postrzału.

#10 Skok na bungee w ramach zapewnienia dobrych plonów w Vanuatu

Mieszkańcy Vanunatu odprawiają ciekawy rytuał, który ma zapewnić im owocne plony. Tradycja polega na zeskoczeniu z wysokiej, drewnianej wieży. Mężczyźni zeskakują głową w dół, a do ich kostek są przywiązane pnącza. Wierzą, że dobry skok gwarantuje zdrowie „nurkującego” i przyniesie mu szczęście w czasie żniw.

#11 Noszenie śmiesznych czapek przez niezamężne dziewczyny we Francji

25 listopada Francuzi świętują dzień Świętej Katarzyny, czyli patronki młodych niezamężnych kobiet. W ten dzień dziewczyny, które skończyły 25 lat i nie wyszły za mąż, noszą zielone i żółte kapelusze. Nakrycia głowy mają symbolizować wiarę i mądrość.

#12 Wyrzucanie mebli przez okno w Południowej Afryce

Większość krajów świętuje Nowy Rok wystrzałami fajerwerków. Tymczasem, mieszkańcy Południowej Afryki wyrzucają przez okno meble. Co roku policjanci pilnują, żeby nikt nie ucierpiał w czasie zabawy. Niektórzy potrafią wyrzucić nawet lodówkę.

#13 Biznesowe spotkania w fińskich saunach

Sauny to część fińskiej kultury. Dla finów prowadzenie ważnych biznesowych i politycznych spotkań w saunie to coś zupełnie normalnego.

#14 Płacz przed ślubem w Chinach

Ślub to radosna okazja, ale Chińczycy świętują ją w inny sposób. Zgodnie z tradycją, wesele jest poprzedzone płaczem panny młodej na miesiąc przed ślubem. Po kilku dniach dołącza do niej matka i inni członkowie rodziny, którzy w ten sposób wyrażają swoją radość.

#15 Nie używaj lewej ręki w krajach Bliskiego Wschodu

W sporej części krajów Bliskiego Wschodu, używanie lewej ręki przy pozdrowieniu albo jedzeniu, jest uznawane za niegrzeczne i niehigieniczne. W tej kulturze lewa ręka jest używana do umycia się po skorzystaniu z łazienki, więc jest uznawana za „nieczystą”.

Która z tradycji zaskoczyła was najbardziej?

Może Cię zainteresować